Artykuł
VAT i CIT 2010
Od 1 stycznia 2010 r. podatników VAT czeka wiele zmian. Zmieniają się bowiem zasady rozliczeń podatku od towarów i usług. Podatnicy VAT według nowych zasad będą: ustalać miejsce świadczenia usług, rozliczać wewnątrzwspólnotowe dostawy oraz import usług, uzyskiwać zwrot VAT od zakupów dokonanych za granicą, składać informacje podsumowujące, a także dokonywać rejestracji VAT UE. Większość zmian wynika z konieczności dostosowania polskiego prawodawstwa w zakresie VAT do unijnych dyrektyw dotyczących wspólnotowego systemu podatku od wartości dodanej. Ponadto w przyszłym roku więcej przedsiębiorców będzie zwolnionych podmiotowo z VAT. Wszystko za sprawą podwyższenia limitu obrotu z kwoty 50 000 zł do kwoty 100 000 zł (od 2011 r. - 150 000 zł) uprawniającego do zwolnienia. Zmiany czekają również na podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Między innymi odsunięto w czasie wejście w życie przepisu uchylającego obowiązek zapłaty w grudniu podwójnej zaliczki na podatek dochodowy.
Stan prawny na 1 stycznia 2010 r.
SŁawomir Biliński, Adam Czekalski, ElŻbieta Krysiak, Katarzyna Szymańska
Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Niniejszy "Poradnik" skupia się na zmianach w VAT i CIT, a mają one niebagatelne praktyczne znaczenie. Mamy nadzieję, że nasza publikacja, poprzez wskazanie zalet oraz wad nowych regulacji, pozwoli wyjaśnić wątpliwości związane z wprowadzonymi zmianami. Dajemy przy tym Państwu praktyczną i użyteczną interpretację nowych regulacji, prezentując je na tle poprzedniego stanu prawnego.
Zmiany w VAT - miejsce świadczenia usług
Celem wprowadzenia zmian jest przede wszystkim usprawnienie i uproszczenie rozliczenia VAT w transakcjach między podmiotami z różnych krajów UE. Najważniejsza zmiana, wprowadzona nowelizacją z 23 października 2009 r., dotyczy nowych zasad ustalania miejsca świadczenia usług. Sposób ustalania miejsca świadczenia usług będzie uzależniony od tego, jakie usługi są przedmiotem świadczenia oraz czy nabywca usługi jest podatnikiem.