Artykuł
Ochrona wynagrodzenia za pracę
W obecnej sytuacji gospodarczej umowy o pracę nie cieszą się szczególną sympatią pracodawców. Wynika to z wielu przyczyn, z których jedną z najistotniejszych jest silna ochrona wynagrodzenia za pracę. W polskim prawie pracy bardzo silnie jest akcentowana zasada uprzywilejowania pracownika. Niestety to, co było wartością kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu, niekoniecznie sprawdza się w warunkach wolnego rynku. Przepisy, które w nadmierny sposób chronią pracowników, są bowiem paradoksalnie w nich wymierzone - odstręczają pracodawców od zawierania umów o pracę i powodują zastępowanie stosunku pracy umowami cywilnoprawnymi lub działalnością gospodarczą. Niezależnie jednak od oceny regulacji trzeba mieć świadomość, że w obecnym stanie prawnym wynagrodzenia pracownicze są bardzo mocno chronione i pracodawcy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek uchybienia w tym zakresie. Ostatnio głośnym echem w mediach odbił się areszt pracodawcy, który długotrwale zalegał z wypłatą wynagrodzeń. Pomimo nadzwyczajności tego zdarzenia świadczy to o realnym niebezpieczeństwie.
Stan prawny na 8 grudnia 2009 r.
krzysztof grodzicki
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W "Poradniku" kompleksowo omawiamy problematykę ochrony wynagrodzeń pracowniczych. Zajmujemy się kwestią wypłaty wynagrodzeń i elastyczności przepisów w tym zakresie, szczegółowo opisujemy kodeksowy system potrąceń. Wskazujemy na zakres przepisów ochronnych i możliwe wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym. Całość uzupełniamy orzecznictwem sądowym i praktycznymi przykładami. Lektura "Poradnika" z pewnością pozwoli Czytelnikom ustrzec się błędów, które mogą drogo kosztować nie tylko na gruncie prawa pracy.
Jak ustalać wysokość wynagrodzenia
Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.
Wypłata wynagrodzenia
Wynagrodzenie za pracę, jako świadczenie wzajemne pracodawcy, jest wypłacane co najmniej raz w miesiącu kalendarzowym, przy czym dzień wypłaty musi być ustalony z góry w stałym i określonym terminie, co ma miejsce w regulaminie pracy bądź regulaminie wynagradzania albo w układzie zbiorowym pracy, a w ich braku - w umowie o pracę. Można modyfikować ustawowe zasady, . Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, . Składniki przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, .
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right