Artykuł
Jak sporządzić testament
Powszechnie wiadomo, że jeśli chcemy rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci, to trzeba sporządzić testament. W polskim prawie występuje on w kilku postaciach, a wybór między nimi nie jest uzależniony tylko od woli spadkodawcy. Istnieją bowiem w tym zakresie szczególne wymogi ustawowe. Prawo szczegółowo reguluje bowiem nie tylko formę testamentu, ale też wymogi dotyczące świadków czy zdolności do testowania. W kolejnym "Temacie na zamówienie" omawiamy formę i konieczną treść testamentu.
Adam Malinowski - radca prawny
Stan prawny na 10 listopada 2009 r.
Tylko testament
W polskim prawie rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Wynika to wprost z art. 941 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Nie można zatem odziedziczyć majątku na podstawie innego dokumentu czy też dokumentu, który nie posiada wszystkich cech testamentu. Istnieją jednak unormowania szczególne, które pozwalają uprawnionemu na dysponowanie częścią swego majątku na wypadek śmierci. Jako przykład można tu wskazać:
zgodnie z którym ubezpieczający może wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej; może również zawrzeć umowę ubezpieczenia na okaziciela; ubezpieczający może każde z tych zastrzeżeń zmienić lub odwołać w każdym czasie,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right