Pakiet antykryzysowy w praktyce prawa pracy
Od kilku miesięcy obowiązuje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego. Z tej perspektywy można już pokusić się o pierwsze oceny tej regulacji. Niestety nie wypadają one zbyt dobrze - wielu przedsiębiorców po prostu nie stosuje nowych rygorystycznych zasad, a zagrożeni utratą pracy pracownicy nie domagają się stanowczo swych praw. Problemem jest też zakres stosowania ustawy i brak spójnego systemu sankcji w przypadku jej niestosowania. W kolejnym "Temacie na zamówienie" omawiamy ustawę antykryzysową i jej praktyczne zastosowanie na gruncie prawa pracy.
Adam Malinowski - radca prawny
Stan prawny na 27 października 2009 r.
Kilka ogólnych informacji
Interesującą nas materię reguluje ustawa z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. nr 125, poz. 1035 z późn. zm.). W założeniu ma ona dopomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu najtrudniejszych lat 2009-2010 i z racji tej czasowości jest nietypowym i interesującym aktem prawnym. Merytorycznie określa ona zasady:
● przedłużania okresu rozliczeniowego czasu pracy, ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika, obniżania wymiaru czasu pracy oraz ograniczenia w zatrudnianiu pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony,
● przyznawania, wypłaty i zwrotu świadczeń finansowanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przyznawania, wypłaty i zwrotu środków na dofinansowanie kosztów szkoleń i studiów podyplomowych pracowników oraz na wypłatę stypendiów dla pracowników finansowanych ze środków Funduszu Pracy.
Przepisy ustawy nie obejmują wszystkich przedsiębiorców. Przede wszystkim dotyczą tylko tych wymienionych w art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - . Za przedsiębiorców uznaje się także . Przepisy ustawy stosuje się do przedsiębiorcy: