Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-27

Optymalizacja podatkowa

Płacenie podatków pozostaje jednym z najpoważniejszych obowiązków obywatelskich, którego nie sposób uniknąć. Mimo że nieuchronność zobowiązania podatkowego stała się wręcz przysłowiowa, każdy w miarę możliwości stara się przynajmniej ograniczać wysokość swojego zobowiązania względem Państwa. Przepisy prawa podatkowego nie ułatwiają tego zadania, utrudniając stworzenie jednego niezmiennego wzoru zachowania prowadzącego automatycznie do obniżenia należnego podatku. Temu samemu celowi służą także częste zmiany przepisów. Dążenie do najkorzystniejszego ukształtowania swego zobowiązania podatkowego musi więc stanowić zespół przeróżnych zachowań, który powinien być dopasowany do warunków typowych dla konkretnego podatnika.

Stan prawny na 20 października 2009 r.

Andrzej Kowalczyk

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W niniejszym "Poradniku" przedstawiamy katalog metod, które podatnicy mogą wykorzystać, by zgodnie z prawem zapewnić sobie możliwie najniższy wymiar podatku. Poruszamy zagadnienia dotyczące przede wszystkim podatków dochodowych oraz podatku VAT, gdyż te stanowią największe obciążenie dla podatników. Przedstawione analizy popieramy szczegółowymi wyliczeniami oraz przykładami, które przybliżą Państwu tę trudną problematykę. Mając na względzie, że dopuszczalna prawem optymalizacja opodatkowania nie może prowadzić do obejścia przepisów ustaw, opisujemy także stanowiska, jakie odnośnie poszczególnych rozwiązań optymalizacyjnych zajmują organy administracji skarbowej.

Pojęcie optymalizacji podatkowej

Optymalizacja podatkowa nie ma nic wspólnego z łamaniem lub obchodzeniem prawa. Zdarza się jednak, że podatnicy wykorzystują dla swojej korzyści te przepisy podatkowe, które można rozmaicie interpretować lub których treść jest niejasna. Postawienie granicy między obejściem ustawy a dopuszczalną optymalizacją może być niekiedy bardzo trudne i wymaga każdorazowo indywidualnego podejścia do sprawy.

Planowanie podatkowe

Optymalizacja podatkowa, zwana również planowaniem podatkowym, to nic innego jak opracowywanie sekwencji zachowań podatnika prowadzących w efekcie do zminimalizowania jego obciążeń podatkowych. Optymalizację podatkową należy odróżnić od uchylania się od opodatkowania, gdyż planowanie podatkowe odbywa się w granicach obowiązujących przepisów prawa. Stosowne opracowanie powinno mieć miejsce zawsze przed podjęciem przez podatnika określonych czynności. Planowanie podatkowe w trakcie realizowanej transakcji nierzadko jest już spóźnione i uniemożliwia osiągnięcie najlepszych efektów. Plany optymalizacyjne bardzo często wypracowywane są przez zespoły doradców lub przygotowywane przez wyspecjalizowane firmy doradcze na zlecenie swych klientów i przyjmują postać skomplikowanych dokumentów i opinii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00