Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-13

Dotacje dla działalności gospodarczej

Zarówno dla osób prowadzących już działalność gospodarczą, jak i dla tych, które zamierzają ją dopiero otworzyć, prawo przewiduje możliwość starania się o różnego rodzaju dotacje, możliwe do uzyskania od poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa oraz Unii Europejskiej. W zależności od podmiotu, do którego się zwracamy po dofinansowanie do działalności gospodarczej, inny jest czas oczekiwania na jej udzielenie oraz różne warunki, których spełnienie jest niezbędne, aby można się było starać o dotacje.

Aleksander Mirski

Stan prawny na 6 października 2009 r.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności

Osoby bezrobotne, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej, mają możliwość jednorazowego uzyskania od powiatowego urzędu pracy, w którym są zarejestrowane dofinansowania na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Przyznana jednorazowa wysokość środków na podjęcie działalności gospodarczej dla bezrobotnego nie może być wyższa niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu. Środki te mogą być przeznaczone przez bezrobotnego również na pokrycie kosztów pomocy prawnej, doradztwa i innych związanych z podjęciem tej działalności kosztów. Zapis taki znalazł się w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późń. zm.) i nie może być zmieniony przepisami regulaminu jakiegokolwiek powiatowego urzędu pracy.

Treść wniosku

Przykładowy wniosek o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w powiatowym urzędzie pracy powinien zawierać:

● kwotę wnioskowanej dotacji,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00