Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-07-21

Kiedy pracodawca płaci pracownikowi odszkodowanie

Ostatnie miesiące upływają pod znakiem kryzysu ekonomicznego. Mierzy się z nim większość z nas, nie wyłączając pracodawców. Dlatego tak ważne staje się dziś unikanie sytuacji, które mogą nas zmuszać do wydatkowania znacznych sum pieniężnych, a w konsekwencji powodować spore kłopoty na rynku. Prawo pracy przewiduje szereg zdarzeń, na skutek wystąpienia których pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi odszkodowanie, często zresztą niemałe. Wielu pracodawców wiąże obowiązek zapłaty pracownikowi odszkodowania jedynie z niekorzystnym dla siebie wyrokiem sądowym w związku z odwołaniem pracownika od wypowiedzenia lub zwolnienia dyscyplinarnego. Jednak jest wiele innych sytuacji, w których pracodawca wypłaca odszkodowanie. Aby tego uniknąć, warto zawczasu zapoznać się z nimi. Ponadto warto również wiedzieć, że pracodawca ma szereg zgodnych z prawem możliwości uniknięcia wypłaty odszkodowania, na przykład poprzez zawarcie stosownej umowy z pracownikiem bądź też, na etapie postępowania sądowego, poprzez zawarcie ugody.

Stan prawny na 14 lipca 2009 r.

EWA DRZEWIECKA

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W "Poradniku" przedstawiamy Państwu wybrane zagadnienia związane z problematyką odszkodowań należnych pracownikowi od pracodawcy oraz wskazujemy, jak pracodawca może skutecznie bronić się przed odszkodowaniem. Uwzględniamy w szczególności takie zagadnienia jak: zawieranie umów przedwstępnych z kandydatami na pracowników, mobbing, dyskryminacja, odszkodowanie mające związek z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, zakazy konkurencji.

"Poradnik" zawiera przykłady oraz praktyczne rady. W tekście uwzględniono orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Przedwstępna umowa o pracę

Przed zawarciem umowy o pracę pracodawca i pracownik mogą zawrzeć umowę przedwstępną, czyli umowę, w której zobowiązują się do zawarcia w przyszłości tzw. umowy przyrzeczonej, będącej umową o pracę.

Charakter umowy przedwstępnej

Umowę przedwstępną zawiera się, jeżeli strony przyszłego stosunku pracy porozumiały się co do warunków zatrudnienia i chcą zawrzeć taką umowę w przyszłości, ale z różnych przyczyn umowa o pracę w danej chwili nie może być zawarta, np.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00