Artykuł
Kary porządkowe w praktyce
Pracodawca może ukarać pracownika jedną z kar porządkowych za nieprzestrzeganie m.in. przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy. Jeżeli pracownik uzna, że decyzja pracodawcy była bezzasadna albo została wydana z naruszeniem przepisów prawa pracy, wówczas w terminie siedmiu dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu może wnieść sprzeciw.
PAULINA DĄBROWSKA
Stan prawny na 7 kwietnia 2009
Rodzaje kar porządkowych
Naruszenie przez pracownika obowiązków pracowniczych może stanowić podstawę do wymierzenia przez pracodawcę jednej z kar porządkowych przewidzianych w kodeksie pracy. Karę można nałożyć bez względu na to, czy pracownik swoim naruszeniem wyrządził pracodawcy szkodę.
Zastosowanie jednej z kar porządkowych nie wyklucza innych rodzajów odpowiedzialności pracownika: odpowiedzialności zawodowej (np. lekarza), majątkowej (jeżeli nastąpiła szkoda) lub karnej (w przypadku popełnienia przestępstwa). Zatem w określonych okolicznościach możliwy jest zbieg odpowiedzialności porządkowej z innego rodzaju odpowiedzialnością, ponoszoną przez danego pracownika za to samo naruszenie obowiązków pracowniczych.
Kodeks pracy wymienia następujące rodzaje kar porządkowych:
● karę upomnienia,
● karę nagany,
● karę pieniężną.
Jest to katalog wyczerpujący, wykluczający jego rozszerzenie, w szczególności w układach zbiorowych pracy, regulaminach pracy albo w umowie o pracę. Oznacza to, że jeśli pracodawca zostosowałby wobec pracownika inną karę porządkową, niż wymieniona w kodeksie pracy, wówczas podlegałby odpowiedzialności za wykroczenie na podstawie art. 281 pkt 4 k.p.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right