Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-31

Emerytury z FUS po zmianach

Od 2009 r. po raz pierwszy na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym mogą przechodzić osoby urodzone po 1948 r. Emerytury te są częściowo obliczane na nowych zasadach, tj. w oparciu o kwotę składek oraz kapitału początkowego zgromadzoną na indywidualnym koncie w ZUS. Osobom, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego, wypłacana jest również emerytura ze środków zgromadzonych na rachunku w OFE (z tzw. II filaru). Od 1 stycznia 2009 r. ZUS przyznaje również, na mocy przepisów przejściowych, wcześniejsze emerytury dla osób urodzonych po 1949 r., które nie ukończyły wymaganego wieku do końca 2008 r.

Stan prawny na 24 marca 2009 r.

JAN GALIŃSKI

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Z początkiem tego roku weszła również w życie długo oczekiwana ustawa o emeryturach pomostowych zapewniająca możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę osobom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które nie mogą nabyć uprawnień do wcześniejszej emerytury na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów.

Nadal jednak osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą ubiegać się o emeryturę przyznawaną i obliczaną na dotychczasowych zasadach w powszechnym wieku emerytalnym. Ponadto osoby z tej grupy wiekowej, a także urodzeni w latach 1949-1968, którzy wymagane warunki spełnili do końca 2008 r., w dalszym ciągu mogą nabyć uprawnienia do wcześniejszej emerytury.

W "Poradniku" omawiamy dotychczasowe i nowe zasady przechodzenia na emeryturę, a także zreformowane zasady obliczania jej wysokości. Przybliżymy również pozostałe istotne zmiany w przepisach emerytalnych, które weszły w życie na początku 2009 r.

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym

Warunkiem do przyznania emerytury jest osiągnięcie określonego wieku. W przypadku kobiet wynosi on 60 lat, natomiast mężczyźni muszą mieć ukończone 65 lat. Drugim warunkiem jest udowodnienie określonej ilości lat, tzn. okresów składkowych i nieskładkowych.

Wiek emerytalny

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mają prawo do emerytury przyznawanej i obliczanej na dotychczasowych zasadach, pod warunkiem udowodnienia odpowiedniego wieku emerytalnego oraz stażu ubezpieczeniowego. Natomiast osoby urodzone po 1948 r. przechodzą na emeryturę ustalaną według nowych zasad. Przyznanie tego świadczenia nie zależy już od długości okresów składkowych i nieskładkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00