Artykuł
Samochód w przepisach rachunkowych
Ewidencja księgowa związana z zakupem i eksploatacją samochodu w firmie jest zagadnieniem dość skomplikowanym. W tym numerze „Poradnika” podpowiadamy, jak prawidłowo dokonać ewidencji księgowej, przedstawiamy definicję środków trwałych oraz możliwości ujęcia przez firmę samochodu nie tylko jako środka trwałego, ale także odpisanie samochodu w koszty. Ponadto wskazujemy sposoby ewidencji różnych form nabycia samochodu, włącznie z leasingiem. Mając na uwadze odmienne ujęcie leasingu w przepisach podatkowych i bilansowych, poświęciliśmy temu zagadnieniu nieco więcej miejsca.
Stan prawny na 3 lutego 2009 r.
GRZEGORZ MAZUR
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W praktyce firmy mają możliwość wybierania metod amortyzacji samochodów. Z tego powodu krótko scharakteryzowaliśmy poszczególne metody wraz ze wskazaniem możliwości ich zastosowania. W „Poradniku” znalazły się również zagadnienia dotyczące ewidencji kosztów polis ubezpieczeniowych na samochody. Wskazaliśmy na konsekwencje nieobjęcia samochodów ubezpieczeniem w przypadku takich zdarzeń jak wypadek, pożar czy kradzież.
W opracowaniu znajdą Państwo liczne przykłady i porady, które pomogą w rozwiązaniu wielu praktycznych problemów. Zamieszczone w tekście tabele usystematyzują przedstawioną w „Poradniku” wiedzę.
Samochód jako środek trwały
Jeżeli samochód firmowy będzie używany dłużej niż rok, wówczas należy go zaliczyć do składników środków trwałych. Podatnik ma obowiązek wprowadzenia zakupionego samochodu do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania.
Środki trwałe
Przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 29 września 1994 r o rachunkowości; t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76 poz. 694 z późń. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 214, poz. 1343).
Środki trwałe to składniki majątku:
stanowiące własność lub współwłasność podatnika,