Artykuł
Ustalenie wyniku finansowego
Koniec roku to czas podsumowań i planów na przyszłość. W tym numerze „Poradnika” radzimy, jak prawidłowo ustalić wynik finansowy. Przedstawiamy podstawowe zasady rachunkowości, dzięki którym można prawidłowo ustalić wynik finansowy.
Stan prawny na 25 listopada 2008 r.
GRZEGORZ MAZUR
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Omawiamy również kolejne kategorie wyniku finansowego. Przedstawiamy sposób ewidencjonowania kosztów, który ma wpływ na przyjęcie odpowiedniego wariantu rachunku zysków i strat. Mając na uwadze fakt, że nasi Czytelnicy posiadają już podstawową wiedzę z zakresu rachunkowości, dokonujemy skrótowej prezentacji ewidencji kosztów z działalności podstawowej. Przybliżamy także zagadnienie dotyczące różnic występujących pomiędzy wynikiem brutto a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. W tekście zamieściliśmy tabele, które mają służyć Państwu do usystematyzowania przedstawionej w opracowaniu wiedzy praktycznej i teoretycznej.
Na zakończenie omawiamy jeden ze sposóbów kształtowania wyniku finansowego. Jego wybór jest uzależniony od prowadzonej przez jednostkę strategii finansowej.
Zamieszczone w tekście praktyczne przykłady oraz schematy ewidencyjne pomogą Państwu rozwiązać występujące w praktyce problemy.
Zasady rachunkowości
Aby w prawidłowy sposób ustalić wynik finansowy, jednostka powinna przestrzegać określonych zasad. Mają one charakter ogólny, ale wynikają z nich ważne praktyczne konsekwencje. Należą do nich m.in. zasada memoriału i zasada ciągłości.
Zasada ostrożnej wyceny
Zasady rachunkowości zostały uregulowane w art. 4-8 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 171, poz. 1056). Jedną z nich jest zasada ostrożnej wyceny.
Zgodnie z nią poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się, stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty). Z tego powodu należy w wyniku finansowym uwzględnić:
zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right