Artykuł
Weksel w obrocie handlowym
Prawo wekslowe należy do jednej z bardziej skomplikowanych dziedzin prawa i to nie z tej nawet przyczyny, że jest bardzo obszerne, ale dlatego że trudno znaleźć wśród przepisów jego odpowiedniki. Przekłada się to z kolei na liczne związane z wekslem komplikacje praktyczne. Tymczasem przeżywa on w wielu firmach swoisty renesans - jest traktowany jako panaceum na bolączki związane z brakiem gotówki i stanowi często surogat pieniądza. Stąd wystawiany jest często i chętnie, stanowi też instrument zabezpieczenia nie tylko wierzytelności handlowych, ale np. kredytów bankowych. Z kolei przez wierzyciela dokument taki jest traktowany jako szybki i skuteczny sposób nie tylko kredytowania, ale i dochodzenia należności. Nie jest to oczywiście myślenie bezpodstawne, niemniej jednak trzeba uważać na liczne pułapki prawa wekslowego. Co prawda w całej swej ponad siedemdziesięcioletniej historii było ono nowelizowane jedynie raz, to jednak jest wyjątkowo skomplikowaną i trudną dziedziną prawa.
Stan prawny na 1 kwietnia 2008 r.
KRZYSZTOF GRODZICKI
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
„Poradnik” stanowi praktyczne kompendium prawa wekslowego z naciskiem na rzeczywiste potrzeby obrotu i występujące w praktyce sytuacje. Staramy się unikać teoretyzowania i wskazywać na możliwe życiowe przypadki - w tym sytuacje niebezpieczne i kontrowersyjne - które mogą przysporzyć przedsiębiorcy sporych kłopotów. Podpisanie weksla, zwłaszcza in blanco, to bowiem poważna i brzemienna w skutki decyzja. Znajomość zasad rządzących tym specyficznym papierem wartościowym jest wiedzą zupełnie podstawową nie tylko przy prowadzeniu firmy. Mamy nadzieję, że dzięki „Poradnikowi” obrót wekslowy stanie się łatwy i skuteczny, a wszelkie wątpliwości zostaną rozstrzygnięte. Z tą nadzieją zachęcamy do lektury.
Weksel jako papier wartościowy
Weksel to papier wartościowy, w którym wystawca zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (trasat) dokona na rzecz odbiorcy (remitenta) zapłaty określonej sumy (weksel trasowany).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right