Data publikacji: 2008-02-19
Regulaminy w firmie
Wprowadzenie w firmie regulaminów ma duże znaczenie i dla pracodawcy, i dla pracowników. Regulaminy, oprócz statutów czy układów zbiorowych, są bowiem wewnętrznymi źródłami prawa pracy wiążącymi pracowników i pracodawcę danego zakładu, które kształtują prawa i obowiązki stron. Ich treść jest bardzo istotna, gdyż to one są podstawą indywidualnych przywilejów pracowniczych. Regulaminy doprecyzowują i uszczegóławiają prawa i obowiązki stron stosunku pracy oraz zasady postępowań w firmie. Pracodawca, określając w regulaminie wymagania wobec pracowników, może egzekwować od nich określone zachowania, także przez zastosowanie przewidzianych kar. Regulamin wprowadza zatem kulturę pracy w danej firmie, zgodnie z oczekiwaniami zarządu czy rady nadzorczej danej firmy.
Stan prawny na 12 lutego 2008 r.
SYLWIA GORTYŃSKA
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W przypadku ewentualnego sporu, co do zasady, uprawnienia pracownika zapisane regulaminowo mogą być dochodzone na drodze sądowej. Tworząc każdy regulamin, czy to pracy, wynagradzania, statut czy układ zbiorowy, trzeba wiedzieć, jak poprawnie go skonstruować, by uniknąć jakichkolwiek błędów i nieścisłości.
Celem opracowania jest zaprezentowanie regulaminów wewnętrznych, które występują w firmie, tj. regulaminu pracy, wynagrodzenia oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Omawiamy również układy zbiorowe oraz statuty, każdorazowo pokazując, jak należy je formułować, żeby zapobiec ewentualnym sporom. W Państwa ręce oddajemy bogaty i wartościowy materiał, który z pewnością pomoże zachować dyscyplinę i ład w każdym zakładzie pracy.
Regulaminy pracy
Co do zasady, każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, musi posiadać regulamin pracy. Jest to podstawowy akt, który m.in. określa organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, czy też systemy i rozkłady czasu pracy.
Podstawowym aktem prawnym, który reguluje tematykę regulaminów pracy, jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. -
Kodeks pracy (t.j.
Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm.
Dz.U. z 2007 r. nr 225, poz. 1672), zwana dalej
k.p. Artykuł 104 § 1
k.p. stanowi, że regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Regulamin pracy jest aktem prawnym o charakterze organizacyjno-porządkowym obowiązującym u danego pracodawcy. Celem regulaminu pracy jest dostosowanie ogólnych przepisów prawa pracy zawartych w szczególności w
k.p. do warunków panujących w danym zakładzie pracy, tak aby zagwarantować właściwą organizację pracy, a także stosownie informować o treści obowiązujących przepisów. Regulaminu pracy nie wprowadza się, gdy w danym zakładzie obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy obejmujące organizację i porządek pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników, lub gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników.