Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-02-05

Odpowiedzialność płatnika

Płatnik to podmiot zobowiązany na podstawie ustaw do obliczenia, pobrania i terminowej wpłaty pobranego podatku. Nie ma przy tym znaczenia, czy w ustawach podatkowych nazwano go płatnikiem. Istotne jest bowiem jedynie nałożenie na ten podmiot ww. obowiązków.

Stan prawny na 29 stycznia 2008 r.
ŁUKASZ MAZUR - prezes zarządu ECDIDP, doradca podatkowy
MICHAŁ DACHOWSKI - konsultant podatkowy ECDIDP
PIOTR OGIŃSKI - Kierownik Zespołu ds. Odpowiedzialności Karnej Skarbowej ECDIDP
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Celem ustanowienia instytucji płatnika było zapobieżenie uchylaniu się od opodatkowania podatników oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania aparatu skarbowego państwa odpowiedzialnego za ściąganie podatków. Dużo prościej jest nałożyć obowiązki poboru podatku na podmiot, który przekazuje podatnikowi wartości stanowiące jego przychody (pobór podatku u źródła), niż prowadzić kontrolę podatkową i wszczynać egzekucję w razie niewywiązania się podatnika z obowiązku płacenia podatków. Płatnik przekazuje organowi podatkowemu podatek za podatnika, pobierając ten podatek bezpośrednio z przychodów (dochodów) podatnika.
Oczywiście płatnik także może nie wykonać nałożonych na niego obowiązków prawidłowo. Dlatego też płatnik, który nie wykonał nałożonych na niego obowiązków, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony. Tym samym, mając na celu interes fiskalny państwa, budżet został zabezpieczony przed nieprawidłowym wykonywaniem obowiązków przez płatników. Jeżeli bowiem płatnik nie pobrał podatku lub pobrał podatek, lecz go nie wpłacił, będzie zobowiązany do jego zapłaty na rzecz właściwego organu podatkowego, chociażby sam nie ponosił winy w swoim działaniu, a budżet państwa nie zostanie uszczuplony. Podobnie jest w przypadku płatników składek na ubezpieczenie społeczne. „Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, ma przede wszystkim na celu praktyczne omówienie zakresu odpowiedzialności płatnika za zobowiązania.
Pojęcie płatnika
Punktem wyjścia dla rozważań nad odpowiedzialnością płatnika jest wyjaśnienie znaczenia samego pojęcia płatnika, zasad wynagradzania, a także ogólne zarysowanie zakresu jego odpowiedzialności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00