comment
Artykuł
Data publikacji: 2007-09-04
Wszystko o fakturach VAT
Faktura VAT to nie tylko dowód księgowy, ale także podstawa ustalenia wartości sprzedaży fakturowanej towarów i usług oraz VAT należnego, związanego z tą sprzedażą w ewidencji podatkowej sprzedawcy, a zarazem podstawą do określenia wielkości VAT naliczonego w ewidencji podatkowej nabywcy. W związku z tym stanowi podstawę kontroli legalności, rzetelności i celowości dokonanych operacji, a także rzetelności danych stanowiących podstawę rozliczenia podatku od towarów i usług. Dlatego tak ważny jest prawidłowy sposób dokumentowania sprzedaży taką fakturą oraz znajomość zasad jego stosowania.
Stan prawny na 28 sierpnia 2007 r.
Opracowała Agnieszka Sobocińska
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
„Poradnik” jest swoistym przewodnikiem po fakturach VAT, który omawia powyższą problematykę pod kątem praktyki, wyjaśnia trudności i komplikacje związane z wystawianiem i rozliczaniem faktur. Czytelnik dowie się, jak poradzić sobie z upartym urzędnikiem, który żąda od nas podpisu i pieczątki, mimo iż nie jest ona wymagana. Odpowiemy na pytanie, według jakiego kursu waluty przeliczyć kwoty wyrażone na fakturze po zmianach w 2007 r. Ponadto w „Poradniku” podpowiadamy, z jakich elementów musi składać się faktura, a jakie można pominąć, omawiamy rodzaje faktur i kwestie korygowania wadliwego dokumentu. Ma to posłużyć Czytelnikowi w sprawnym poruszaniu się po skomplikowanych zasadach wystawiania i rozliczania faktur, tak aby nie popełnić błędu. Nieprawidłowości w sporządzaniu tych dokumentów mogą nas drogo kosztować.
Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać faktury VAT
Rozliczanie faktur jest jednym z obowiązków podatników podatku od towarów i usług, którymi są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.
Faktury VAT, co do zasady, wystawiają czynni podatnicy VAT. Z obowiązku tego są zwolnieni w sytuacji, gdy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - w takich przypadkach faktura jest wystawiana obowiązkowo wyłącznie na wyraźne życzenie zainteresowanego, jako udokumentowanie transakcji. Inaczej jest w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. Podatnik ma wówczas obowiązek wystawienia faktury również wtedy, gdy sprzedaż wysyłkowa lub dostawa wewnątrzwspólnotowa są wykonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wystawienie faktury jest też konieczne w przypadku, gdy dostawy towarów lub świadczenia usług dokonują podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeśli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze - w przypadku państwa trzeciego.
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie