Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-03-20

Co nowego w sądach gospodarczych

Zasadniczym celem nowelizacji ustawy Kodeks postępowania cywilnego było usprawnienie i racjonalizacja przebiegu postępowania cywilnego, w szczególności postępowania w sprawach gospodarczych, a w konsekwencji przyspieszenie merytorycznego rozpoznawania tych spraw. Jakość i czas sądowego rozstrzygania sporów w sprawach gospodarczych - zasadniczego elementu w szerszym procesie dochodzenia i zaspokajania na drodze prawnej wierzytelności powstałych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - stanowi w opinii wielu ekspertów jeden z istotnych składników „otoczenia” gospodarki. Długość i stopień uciążliwości tego procesu w sposób istotny wpływa na warunki rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorczości. Postulaty usprawnienia i skrócenia czasu trwania postępowań sądowych w sprawach gospodarczych od dłuższego czasu zgłaszane były również przez środowiska skupiające przedsiębiorców.

Stan prawny na 20 marca 2007 r.

Marta Marciniak

Praktycy jednak ostrzegają, że efektem nowelizacji będzie więcej spraw w sądach, mniej szybko rozwiązanych sporów. W „Poradniku” staraliśmy się więc prześledzić zmiany procedury, które weszły w życie 20 marca 2007 r.

Pojęcie sprawy gospodarczej i właściwość sądu gospodarczego

Nowelizacja zmienia dotychczasową definicję przedsiębiorcy, która w obecnym brzmieniu odwołuje się do formalnie wprawdzie obowiązującej, ale mającej marginalne znaczenie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (t.j. Dz.U. z 1989 r. nr 27, poz. 148 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808). Definicja zawarta w nowych przepisach (art. 479 § 1) nawiązuje bezpośrednio do definicji przedsiębiorcy zawartej w kodeksie cywilnym (art. 43 k.c.) oraz tożsamej z nią definicji zawartej w prawie upadłościowym i naprawczym (art. 5 ust. 2). Przepis precyzuje ponadto, że zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego powstałego w zakresie prowadzonej uprzednio działalności gospodarczej nie wyłącza zastosowania przepisów dotyczących postępowania w sprawach gospodarczych. Dotychczas kwestia ta nie była bezpośrednio uregulowana, jednak w orzecznictwie ustalony został pogląd, zgodnie z którym zaprzestanie przez stronę prowadzenia działalności gospodarczej przed wniesieniem pozwu sprawiało, że sprawa traciła charakter sprawy gospodarczej. Nakładało to na sąd dodatkowy obowiązek badania tej kwestii i ewentualnego przekazania sprawy sądowi cywilnemu, gdyby okazało się, że jedna ze stron (najczęściej strona pozwana) w chwili wpływu pozwu nie prowadzi już działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00