Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-27

VAT w finansach publicznych

Przepisy o VAT wprowadzają regulacje mające bezpośrednie zastosowanie do sfery funkcjonowania organów publicznych. Ustawa rozszerza zakres podmiotów uznanych za podatnika, czyniąc nim także podmioty powołane do pełnienia obowiązków publicznych. Wypełnianie obowiązków statutowych, ukierunkowanych na zaspokajanie potrzeb zbiorowości, nie jest, co do zasady, obciążone daniną, jednak ramy tej preferencji nie są wyraźne. Najlepiej widać to na przykładzie użytkowania wieczystego - jeśli prawo to powstało w drodze aktu administracyjnego, to nie będzie przedmiotem zainteresowania VAT, jednak jeśli grunt oddano w użytkowanie wieczyste w drodze umowy, to wówczas takie użytkowanie będzie opodatkowane.

Stan prawny na 20 lutego 2007 r.
Beata Stefańska
doradca podatkowy
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Poza ograniczeniem zakresu opodatkowania - bądź przez nieuznawanie podmiotu za podatnika, bądź wprowadzenie zwolnienia - podatnik, będący organem administracji rządowej lub samorządowej, traktowany jest tak samo, jak każdy inny podatnik. Organy publiczne podlegają zatem takim samym obowiązkom w zakresie rejestracji, powstawania obowiązku podatkowego, składania deklaracji i zapłaty podatku. Jednocześnie - ponieważ podstawowa działalność takiego podmiotu nie jest opodatkowana - uprawnienie organu publicznego do odliczenia podatku doznaje w praktyce istotnych ograniczeń. Zdecydowana większość zakupów jest w istocie związana z działalnością nieopodatkowaną, dlatego najczęściej występuje on w roli ostatecznego konsumenta, a nie podatnika VAT.
Podatnik VAT
Zgodnie z podstawową definicją podatnika podatku od towarów i usług, zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą - bez względu na cel lub rezultat tej działalności.
Działalność gospodarcza dla potrzeb VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, także wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza z punktu widzenia VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00