Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-11-14

Rachunkowe aspekty pit i cit

W tym numerze „Poradnika” przedstawiamy Państwu wybrane aspekty ewidencji rachunkowej dla celów podatku dochodowego. Jest to rozbudowana ewidencja analityczna oraz pozabilansowa, ujmująca różnice w przychodach i kosztach według prawa bilansowego i podatkowego. Zapewnienie rzetelności i prawidłowości ksiąg rachunkowych jest bowiem ważne i istotne zarówno dla celów ujawniania danych w sprawozdaniu finansowym, jak i w deklaracjach podatkowych. Nie jest to łatwe przy wciąż zmieniającym się prawie, a tymczasem rozstrzyganie problemów związanych z ujawnianiem przychodów i kosztów z punktu widzenia przepisów podatkowych jest jednym z trudniejszych zadań stojących przed księgowymi. W każdej firmie prowadzącej działalność osoby odpowiedzialne za księgi i zajmujące się podatkami mają za zadanie m.in. ujawnienie w księgach wszystkich operacji związanych z przychodami i kosztami dotyczącymi okresu sprawozdawczego oraz ujawnienie w podstawie opodatkowania wszystkich przychodów i kosztów poniesionych w celu ich uzyskania. Osoby zajmujące się rachunkowością, podatkami i finansami powinny wykazywać się dobrą znajomością prawa bilansowego, podatkowego, a zwłaszcza istniejących między nimi różnic, które, niestety, zamiast się niwelować, są coraz większe.

Stan prawny na 2 listopada 2006 r.
Anna Marchwicka
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Mamy nadzieję, że dzięki „Poradnikowi” uda się Państwu ominąć wszelkie problemy w przepisach oraz sprawnie prowadzić prawidłową i zgodną z przepisami księgowość. Skupiamy się przy tym na opodatkowaniu osób prawnych jako nastręczającym największe praktyczne trudności.
CIT w ujęciu rachunkowym
Podmiotami rachunkowości są jednostki gospodarcze prowadzące rachunkowość obligatoryjnie (obowiązek nałożony przez przepisy o rachunkowości) lub fakultatywnie.
Podstawowe zasady prowadzenia rachunkowości przez jednostki gospodarcze, które stanowią podmiot rachunkowości, regulują przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 157, poz. 1119). Obligatoryjność prowadzenia rachunkowości przez jednostkę gospodarczą wynika z jej statusu prawnego lub ze skali działalności mierzonej wielkością jej przychodów netto w poprzednim roku obrotowym. Z punktu widzenia statusu prawnego jednostki podmiotami zobowiązanymi do stosowania przepisów ustawy o rachunkowości są:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00