Data publikacji: 29.06.2018
Jak złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
Osoby, które uważają, że naruszono ich prawa zagwarantowane w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności mogą złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Konwencja jest umową międzynarodową, na podstawie której państwa należące do Rady Europy zobowiązały się do poszanowania wymienionych w niej praw i wolności. Polska ratyfikowała Konwencję 19 stycznia 1993 r.
Teresa Niedziela
Stan prawny na 20 września 2006 r.
Kto i na kogo może wnieść skargę
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym, powołanym do rozpatrywania skarg składanych przez osoby, które twierdzą, że naruszono ich prawa zagwarantowane w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Przedmiotem skargi może być między innymi: pogwałcenie praw do poszanowania mienia, bezprawne pozbawienie wolności, nierzetelne prowadzenie procesu sądowego lub pogwałcenie prawa do wolnych wyborów. Skargę do Trybunału może wnieść każda osoba, organizacja pozarządowa albo grupa osób.
Skargi mogą dotyczyć naruszeń, których dopuściły się władze publiczne, czyli organy administracji państwowej, samorządowej, sądy itp. Trybunał nie zajmuje się skargami przeciwko osobom prywatnym, spółkom, przedsiębiorstwom, spółdzielniom, fundacjom, stowarzyszeniom - chyba, że wykonują one funkcje zlecone w zakresie administracji państwowej. Podstawę skarg mogą stanowić wyłącznie czyny, decyzje i fakty, które nastąpiły po 30 kwietnia 1993 r.
ZAPAMIĘTAJ
Prawa i wolności chronione Konwencją są zapisane w tekście Konwencji i w Protokołach Dodatkowych nr 1 i 4. Przed podjęciem decyzji o wystąpieniu ze skargą należy zapoznać się z tymi dokumentami.