comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-07-25
Jak wygrać spór z urzędem
Spór z urzędnikami to zazwyczaj długa batalia. Wielu z nas doskonale wie z doświadczenia, jak trudno jest udowadniać swoje racje oraz bronić praw w różnych sporach z urzędnikami. Dla wielu oznacza to jedno - przegraną. I nie jest to bezpodstawny osąd, bowiem przez lata urzędnicy traktujący normalnych petentów jak wrogów dorobili się słusznej opinii „państwa w państwie”. Gąszcz niejasnych przepisów, często zresztą pisanych urzędniczą ręką, a także brak woli w znalezieniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania problemu powoduje, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości stajemy się dla urzędnika śmiertelnymi wrogami, którym przyświeca jeden tylko cel - wygrana za wszelką cenę.
Stan prawny na 13 czerwca 2006 r.
Piotr Polański
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Obowiązujące przepisy umożliwiają nam jednak skuteczną obronę. Z każdym rokiem dostajemy do ręki coraz doskonalszy oręż, który pozwala nam stanowczo i skutecznie walczyć o swoje. To oznacza, że nie stoimy na straconych pozycjach i nie warto się poddawać.
„Poradnik”, który oddajemy do rąk Państwa, powinien pomóc w licznych sporach z urzędnikami. Dzięki zawartym w nim informacjom będziecie mieć pod ręką gotowe argumenty, które pozwolą skuteczniej niż dotychczas bronić swoich praw. Zawarliśmy w nim informacje o tym, jak skutecznie odwołać się od niezadowalającej nas decyzji, jak ubiegać się o przywrócenie uchybionego terminu na jej wniesienie, jak złożyć skargę na nadal częstą bezczynność urzędników, kto, kiedy i w jakich przypadkach może wnosić o pomoc sądów administracyjnych, a także jak złożyć skargę na nierzetelnego urzędnika.
Jak odwołać się od decyzji administracyjnej
W myśl art. 78 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, każda ze stron postępowania ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Zasada ta znajduje pełne odzwierciedlenie również w przepisach postępowania administracyjnego. Weryfikacja decyzji wydanych przez organy administracji publicznej pierwszej instancji ma miejsce w tzw. administracyjnym toku instancji.
Pozostało 99% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right