comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-06-27
Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej
Z dniem 1 stycznia 2005 r. wszystkie polskie spółki, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do publicznego obrotu (spółki publiczne), jak również ponad 7 tysięcy spółek, których papiery wartościowe notowane są na giełdach w Unii Europejskiej, podlegają obowiązkowi sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Powyższy obowiązek dotyczy także wszystkich banków.
Stan prawny na 12 czerwca 2006 r.
Paweł Szalacha
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej są nowym i wciąż rozwijającym się językiem rachunkowości, który został wybrany jako wspólny język sprawozdawczości finansowej w Europie. Wprowadzanie do używania MSSF w 25 krajach Europy niesie za sobą wiele możliwości i szans, a także stanowi nie lada wyzwanie dla uczestników tego procesu. Wiele problemów odnosić się będzie na pewno do interpretacji i zastosowania nowych standardów. MSSF obowiązują, lecz praktyczne przejście na nowy zestaw standardów rachunkowości nie jest takie proste i z dnia na dzień nie jest możliwe, aby wszystkie zobowiązane do tego jednostki stosowały w sposób jasny, spójny i jednolity nowe standardy.
Opracowanie ma za zadanie wszechstronne przedstawienie zagadnień związanych z wdrożeniem i stosowaniem Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, a także ułatwienie codziennego stosowania MSSF w praktyce.
Stosowanie MSSF w Unii Europejskiej
W 2002 r. Unia Europejska przyjęła rozporządzenie o rachunkowości, które zobowiązuje wszystkie spółki giełdowe z krajów członkowskich Unii Europejskiej do stosowania MSSF w swoich skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, począwszy od 2005 r. Rozporządzenie dotyczy około 9 tysięcy przedsiębiorstw.
Rozporządzenie przewiduje dwa szczególne przypadki, w których istnieje możliwość zwolnienia przez kraje członkowskie wybranych spółek z tego obowiązku do 2007 r. Zwolnienie to dotyczy:
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right