Data publikacji: 18.04.2006
Pułapki w umowach gospodarczych
Jedną z najważniejszych zasad w obrocie gospodarczym jest zasada swobody umów. Umożliwia ona ułożenie stosunku prawnego według naszego uznania. Musimy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach tej zasady, wynikających zarówno z przepisów ogólnych kodeksu cywilnego, jak i tych, regulujących poszczególne typy umów. Ustawa wskazuje np., w jakiej formie powinniśmy zawrzeć umowę i kiedy niezachowanie tych wymogów skutkuje nieważnością umowy.
Stan prawny na 25 kwietnia 2006 r.
Andrzej Mamiński
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Nieważność umowy może również spowodować niezamieszczenie w niej pewnych istotnych elementów, np. ceny sprzedaży, lub zawarcie w niej niedozwolonych klauzul, szczególnie tych krzywdzących konsumentów. Podpisanie umowy pociąga za sobą także odpowiedzialność naszego kontrahenta w przypadku niewykonania zobowiązania. Zależy ona od rodzaju umowy, np. w przypadku umowy przedwstępnej możemy żądać naprawienia szkody lub zawarcia umowy przyrzeczonej.
Każda umowa jest ukształtowana specyficznie i zawiera zapisy właściwe tylko dla niej. Każdy z nich może mieć decydujące znaczenie dla jej wykonania, jak też ewentualnego dochodzenia należności. W klauzulach umownych mogą też kryć się pułapki, korzystne dla drugiej strony, ale dla nas zgubne. Warto o tym wszystkim wiedzieć jeszcze przed podpisaniem kontraktu. Dlatego pamiętajmy o podstawowej zasadzie - przed podpisaniem każdą umowę musimy dokładnie przeczytać.
Poradnik omawia szczegółowo, jakich zasad należy przestrzegać w trakcie negocjowania i zawierania umów, a także przestrzega przed pułapkami, które mogą kryć się w zapisach najczęściej stosowanych w praktyce kontraktów. Wiedza taka może zmniejszyć ryzyko zawarcia niekorzystnej umowy i wpadnięcia w pułapkę, która może nas słono kosztować.
W jakiej formie zawrzeć umowę
Jedna z naczelnych zasad prawa cywilnego stanowi, że strony dokonujące czynności cywilnoprawnych mają swobodę w zakresie formy wyrażania swojej woli. Jednak w przypadku niektórych umów musimy zachować określoną przez ustawodawcę formę szczególną. Jeśli tak się stanie, umowa może być nieważna.