Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-01-03

CIT 2006

W kolejnym noworocznym „Poradniku” przedstawiamy drugą z podatkowych konstytucji - ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Jej regulacjom podlegają rozmaite podmioty - począwszy od fundacji i spółdzielni, a na bardzo licznych w naszej rzeczywistości spółkach z o.o. kończąć. Zmiany w ustawie wynikają z różnych ustaw uchwalanych w trakcie 2005 r. Wśród wprowadzonych przepisów warto zwrócić uwagę na ulgę związaną z ponoszeniem wydatków na nabycie nowych technologii. Dają one możliwość dokonania dodatkowych odliczeń od podstawy opodatkowania niemających wpływu na wysokość odpisów amortyzacyjnych. Warto przy tym odnotować możliwość stosowania porozumień cenowych, które eliminują ryzyko dokonania szacunku dochodu przez organy podatkowe.

Sebastian Zagórski
Stan prawny na 1 stycznia 2006 r.
Nowym przepisem, który najprawdopodobniej będzie budził kontrowersje, jest ulga dla podmiotów finansujących sport. Nieprecyzyjne sformułowanie tych regulacji może spowodować spory między podatnikami a fiskusem. Podmioty przekazujące darowizny i dokonujące odliczeń z tego tytułu powinny zwrócić uwagę na nowe wymagania w tym zakresie.
Pamiętajmy, że obecnie także darowizny odliczane na podstawie odrębnych ustaw, w szczególności kościelnym osobom prawnym, muszą być przekazywane za pośrednictwem rachunku bankowego.
Omawiając kompleksowo najnowsze zmiany, „Poradnik” przybliża całość problematyki podatku dochodowego od osób prawnych, skupiając się na jej praktycznych aspektach. Nie stronimy też od uwag krytycznych, eksponując potencjalne pułapki i zawiłości w przepisach, na które możecie się Państwo natknąć w pracy zawodowej. Całość jest zobrazowana licznymi przykładami i poradami ekspertów. Na końcu zamieszczamy też wzory nieodzownych formularzy.
Zakres podmiotowy podatku CIT
Największą grupą podmiotów płacących podatek dochodowy od osób prawnych są spółki z o.o. i spółki akcyjne. Inni stosunkowo liczni podatnicy to fundacje i spółdzielnie.
Zakres podmiotowy tego podatku określa art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 183, poz. 1538, dalej: ustawa o CIT). Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Przepisy ustawy o CIT mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (czyli spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00