Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-05-03

Jak prowadzić dokumentację w firmie

Z prowadzeniem własnej firmy łączy się wiele - mniej lub bardziej - uciążliwych obowiązków. Jednym z nich jest konieczność prowadzenia dokumentacji i to nie tylko pracowniczej, ale także podatkowej czy administracyjno-gospodarczej. Oczywiście im firma jest większa, tym więcej dokumentów musi gromadzić. Z drugiej jednak strony większe firmy zatrudniają sztab ludzi odpowiedzialnych za prawidłowe prowadzenie dokumentacji. Właściciele małych firm najczęściej sami muszą o wszystkim pamiętać. A ze znajomością przepisów z tego zakresu nie jest najlepiej, co potwierdzają też wyniki kontroli przeprowadzanych w firmach. Często w ogóle brak jest pewnych dokumentów, a zdarza się też, że nie są prowadzone określone ewidencje. O tym, jak przykre mogą być konsekwencje tego rodzaju zaniedbań, nie warto dowiadywać się z ust urzędników kontroli skarbowej czy pracowników inspekcji pracy. Wtedy bowiem na tłumaczenia i usprawiedliwienia jest już za późno, zgodnie zresztą z zasadą, że nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego lepiej wcześniej wszystko sprawdzić i tak prowadzić dokumentację, by nie można było jej niczego zarzucić. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, bo to wtedy najłatwiej o pomyłki.

Agnieszka Smolarczyk
Stan prawny na 26 kwietnia 2005 r.
Dlatego w tym „Poradniku” postaramy się przybliżyć Państwu zagadnienia związane z szeroko pojętym prowadzeniem dokumentacji w firmie. Pokażemy, na co zwrócić szczególną uwagę, jakie rodzaje dokumentów są obowiązkowe i co może nam wytknąć kontrola. Opracowanie to wzbogaciliśmy o najbardziej niezbędne wzory podstawowych dokumentów, niezbędne przy prowadzeniu firmy. Podpowiadamy też jak w praktyce ogarnąć całą sferę związaną z prawidłowym dokumentowaniem zdarzeń w firmie, tak by uniknąć kłopotów podczas ewentualnej kontroli. Nasz ekspert odpowiada również na pojawiające się najczęściej pytania Czytelników w tym zakresie.
Obowiązki dokumentacyjne a struktura firmy
Struktura obowiązująca w danej firmie często wynika z aktu założycielskiego czy z umowy spółki. Jednak to, czy w danej firmie warto w ogóle opracowywać dokument precyzyjnie określający jej strukturę, zależy w dużej mierze od wielkości tej firmy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00