comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-03-29
Zasiłki po nowemu
Polski ustawodawca często i chętnie ingeruje w obowiązujący porządek prawny. To wiemy. Przyczyny są różne i nie zawsze za nimi nadążamy. Najważniejsze jednak, aby tych zmian być świadomym. Oddawany do Państwa rąk „Poradnik” tej właśnie świadomości ma służyć. Poświęcony on został w całości zasiłkom - zagadnieniu żywotnemu dla wielu spośród nas, które również nie oparło się zmianom - i to w ostatnim czasie.
Daniel Kupryjańczyk, Piotr Polański
Stan prawny na 22 marca 2005 r.
W opracowaniu omawiamy poszczególne zasiłki i inne świadczenia, skupiając uwagę na ich istocie, charakterze oraz zasadach i warunkach przyznawania. Czytelnik znajdzie tu najważniejsze informacje m.in. o zasiłku chorobowym, macierzyńskim, opiekuńczym i pogrzebowym, świadczeniu rehabilitacyjnym, a także o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Odrębną uwagę należy zwrócić także na świadczenia rodzinne: od 1 maja 2004 r. obowiązuje bowiem nowy ich system. W „Poradniku” omawiamy zatem poszczególne ich rodzaje, na które składają się: zasiłek rodzinny wraz z dodatkami oraz świadczenia opiekuńcze, czyli zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Obok przesłanek ich uzyskania, mowa jest również o postępowaniu, jakie należy wszcząć, aby je ostatecznie i definitywnie otrzymać.
Całość uzupełniają praktyczne przykłady oraz opinie urzędów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych świadczeń (zasiłków). „Poradnik” stanowi kompendium podstawowej i zasadniczej wiedzy w zakresie zasiłków i jako taki przysłużyć się może zwłaszcza ich potencjalnym beneficjentom, czyli nam wszystkim. Do jego lektury zachęcamy zatem wszystkich zainteresowanych.
Świadczenia rodzinne
Z dniem 1 maja 2004 r. wprowadzono w Polsce nowy system świadczeń rodzinnych. Jego stworzenie związane było z krytyką rozwiązań dotychczasowych oraz zgłaszaną tu i ówdzie potrzebą jego usystematyzowania. Do tej bowiem pory świadczenia rodzinne cechowało rozproszenie i swoista niespójność.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka