comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-03-01
Opodatkowanie przychodów z najmu
Zgodnie z brzmieniem przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, do źródeł przychodu zalicza się m.in. najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
VADEMECUM PODATNIKA
Jarosław Chałas
radca prawny, Partner Zarządzający w Kancelarii Chałas i Wspólnicy
Ireneusz Krawczyk
radca prawny, Partner w Kancelarii Chałas i Wspólnicy
Dochody uzyskiwane przez podatników z tego źródła są opodatkowane na zasadach ogólnych, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Podatnicy uzyskujący dochody z najmu składników majątku prywatnego mogą wybrać pomiędzy opodatkowaniem na zasadach ogólnych a ryczałtową formą opodatkowania przychodów. Możliwość wyboru jest wyłączona w stosunku do przedsiębiorców profesjonalnie świadczących usługi najmu, gdyż uzyskane z tego tytułu dochody zaliczane są do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowiącej odrębne źródło przychodu. Przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza polega na świadczeniu usług wynajmu, nie mogą zatem skorzystać z ryczałtu. Zachowują oni oczywiście możliwość wyboru formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej (podatek liniowy 19%, podatek według skali progresywnej).
Podmioty uprawnione do rozliczania ryczałtowego
Zasady opodatkowania ryczałtem określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; dalej: ustawa o ryczałcie). Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right