Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-01

Samochód w firmie

W dzisiejszych czasach samochód stał się nieodzownym narzędziem przy prowadzeniu firmy. Dlatego warto zapoznać się z regulacjami dotyczącymi zakupu i wykorzystywania auta w działalności gospodarczej. Najważniejszy jest tutaj aspekt podatkowy - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych zawierają wiele unormowań dotyczących amortyzacji, kosztów oraz wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.

Anna Kamińska
Stan prawny na 22 lutego 2005 r.
Po 1 maja 2004 r., czyli od dnia wejścia Polski do UE, mamy do czynienia z sytuacją, w której ustawy dotyczące podatków dochodowych inaczej klasyfikują samochody niż ustawa o VAT. Co prawda we wspomnianych aktach prawnych wprowadzono podział na samochody osobowe i inne niż osobowe, jednak ich definicja jest inna w ustawach podatkowych i w ustawie o VAT. W ustawach podatkowych samochodem osobowym nazywamy każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. Natomiast w rozumieniu ustawy o VAT za samochody osobowe uważamy samochody, których ładowność (wynikająca ze świadectwa homologacji) jest niższa niż wyliczona według wzoru z ustawy, lub te, które w posiadanej homologacji nie mają określonej ładowności lub liczby miejsc.
„Poradnik” stanowi kompendium wiedzy o samochodzie w firmie, pozwalając na sprawne wykorzystanie go w działalności i czerpanie z tego tytułu wymiernych zysków. Wskazuje korzystne rozwiązania, jak również pułapki w przepisach i podpowiada, jak ich uniknąć, tak by zarobić na możliwościach dozwolonych przez prawo.
Samochód środkiem trwałym
Aby samochód mógł być uznany za środek trwały, musi stanowić własność lub współwłasność podatnika, ponadto musi być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Kolejnym warunkiem jest konieczność wykorzystywania go przez podatnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej bądź też oddanie go do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Ponadto przewidywany okres jego używania musi być dłuższy niż rok.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00