comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-01-04
Podatek dochodowy od osób prawnych w 2005 roku
Jak co roku, również w nowym 2005 r. stajemy w obliczu daleko idących zmian w systemie prawa podatkowego. „Poradnik”, będący kolejnym etapem cyklu „Podatki 2005”, dotyczy bardzo istotnej materii opodatkowania dochodów osób prawnych. Wchodzą tu w grę rozmaite podmioty, m.in. również coraz bardziej popularne w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Agnieszka Ziółkowska
Stan prawny na 8 stycznia 2005 r.
Celem zmian w przepisach jest przede wszystkim harmonizacja prawa polskiego z rozwiązaniami unijnymi oraz z interpretacjami wypracowanymi przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, a także dostosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do rozwiązań wynikających z regulacji ustawy o VAT, wprowadzenie mechanizmu usprawniającego automatyczną wymianę informacji podatkowych w odniesieniu do dochodów i przedłużenie funkcjonowania niektórych zwolnień przedmiotowych. Nie bez znaczenia jest również uściślenie wątpliwych przepisów ustawy i usunięcie istniejących rozbieżności interpretacyjnych.
Omawiając kompleksowo najnowsze zmiany, „Poradnik” przybliża całość problematyki podatku dochodowego od osób prawnych, skupiając się na praktycznych jej aspektach. Nie stronimy też od uwag krytycznych, eksponując potencjalne zagrożenia, na które możecie się Państwo natknąć w pracy zawodowej. Całość jest zobrazowana licznymi przykładami i poradami ekspertów. Wszystko po to, by ułatwić zorientowanie się w przepisach i umożliwić tym samym sprawne i zyskowne prowadzenie firmy.
Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych związana jest głównie z koniecznością dostosowania polskich przepisów do dyrektyw Unii Europejskiej, w tym do tych określających opodatkowanie spółek powiązanych. Nie zabrakło jednak kilku istotnych zmian, które dotkną wszystkich podatników.
Uchwalona 18 listopada 2004 r. nowelizacja ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 254, poz. 2533) w głównej mierze niesie ze sobą zmiany związane z dostosowaniem polskich przepisów do rozwiązań zawartych w dyrektywach Unii Europejskiej oraz interpretacji wypracowanych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). Chodzi tu o:
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka