comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-12-28
Podatek dochodowy od osób fizycznych i ryczałt w 2005 roku
Początek roku od kilku lat wiąże się z koniecznością zapoznania się ze zmianami, które ustawodawca regularnie wprowadza w zakresie dotyczącym podatków dochodowych. Podobnie jest i tym razem. Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest może tak rewolucyjna, jak jej poprzedniczki, jednak materia, jakiej dotyczy, wymaga od nas uważnego śledzenia jej regulacji. Dlatego oddajemy w Państwa ręce opracowanie, które nie tylko kompleksowo omawia zaistniałe zmiany, ale również porównuje je z dotychczasowym stanem prawnym.
Alicja Brzozowska
Stan prawny na 1 stycznia 2005 r.
Do plusów nowelizacji bez wątpienia zaliczyć należy zwiększenie limitu darowizn do 6% dochodu uzyskanego przez podatnika i zupełnie nową ulgę dla osób korzystających z Internetu. Z tego tytułu będzie można odliczyć od podatku 760 zł rocznie. Osoby chcące korzystać z ulg podatkowych powinny pamiętać, że 2005 r. to ostatni okres na skorzystanie z ulgi remontowo-modernizacyjnej.
Pewne zmiany wprowadzono też w przepisach dotyczących wpłat na organizacje pożytku publicznego - w tej chwili wpłat na ich konto można dokonywać od 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od 1 stycznia do chwili złożenia zeznania podatkowego.
Pewne modyfikacje wprowadzono również w przepisach dotyczących wspólnego opodatkowania małżonków - w bieżącym roku będą mogli skorzystać z niego również podatnicy, których współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu, ale przed podpisaniem zeznania rocznego. Co ważne, zmiana ta obejmie również zeznania podatkowe składane za rok 2004.
W 2005 r. zmianie uległa również skala podatkowa - ze zmiany tej zapewne nie ucieszyli się najlepiej zarabiający, ponieważ została wprowadzona nowa stawka podatkowa dla osób, których zarobki w ciągu roku przekroczą 600 000 zł. Od nadwyżki ponad tę kwotę trzeba będzie zapłacić 50% podatek.
Skala podatku dochodowego obowiązująca w 2005 r. w myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 263, poz. 2619) przedstawia się następująco:
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka