Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-10-05

Zatrudnienie na podstawie umów zlecenia i o dzieło

Aby osiągnąć sukces w prowadzonej działalności gospodarczej, należy umiejętnie posługiwać się umowami cywilnoprawnymi, a zatem konstruować je tak, aby dawały realne korzyści ekonomiczne, a jednocześnie nie niosły ze sobą zagrożeń związanych z roszczeniami kontrahentów oraz przepisami podatkowymi i ubezpieczeniowymi.

Matylda Arnold-Rogiewicz
Stan prawny na 21 września 2004 r.
Spośród bardzo wielu umów „cywilnych” zdecydowanie najczęściej są wykorzystywane umowy zlecenia oraz o dzieło. Obie mogą mieć dwojakie zastosowanie. Po pierwsze, przedsiębiorca może je zawierać z innymi przedsiębiorcami (czasem nawet nieświadomie - np. kupując usługę, bez zawierania pisemnej umowy o takiej nazwie). Drugim, jeszcze bardziej znanym, sposobem wykorzystania umowy zlecenia oraz umowy o dzieło jest ich zawieranie z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, co częściowo może zastępować zatrudnianie pracowników. Od tego, która z opcji zostanie wybrana, zależy, czy zleceniodawca (zamawiający) będzie musiał wykonywać obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie w tym roku zupełnie zmieniły się przepisy dotyczące VAT i już teraz musimy się liczyć z tym, że umowa zlecenia czy o dzieło wykonywana przez osobę fizyczną będzie jednak podlegała VAT.
W „Poradniku” szczegółowo omawiamy zasady zawierania, wykonywania i opodatkowania umów zlecenia i o dzieło, z podaniem wielu przydatnych wzorów. Szczególną uwagę poświęcamy rozróżnieniu między umowami cywilnoprawnymi a umową o pracę, tak aby osoby decydujące się na korzystanie z tej formy redukowania kosztów zatrudnienia wiedziały, czym powinny charakteryzować się umowy cywilne, aby nie mogły one zostać uznane za umowy o pracę. Ma to bowiem istotne znaczenie praktyczne. Zajmujemy się również problemami podatkowymi i ubezpieczeniowymi. Wszystko to pomoże z pewnością wybrać odpowiednią podstawę zatrudnienia i prowadzić naszą firmę możliwie sprawnie i tanio.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00