Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-03

Jak zmienić formę działalności

Przekształcenia formy prawnej, w jakiej jest prowadzona działalność gospodarcza - wbrew pozorom - są zjawiskiem dość powszechnym. Część spośród przedsiębiorców, rozpoczynających na początku lat dziewięćdziesiątych działalność jako osoby fizyczne, jest dzisiaj prezesami zarządów potężnych spółek kapitałowych. W niektórych przypadkach przekształcenie działalności jest koniecznością, w innych - korzyścią.

Matylda Arnold-Rogiewicz
Stan prawny na 19 lipca 2004 r.
„Poradnik” podpowiada, jak najskuteczniej przeprowadzić zmianę formy organizacyjnej, a także jakimi kryteriami kierować się przy wyborze najbardziej korzystnego rozwiązania.
Niekiedy też celowe może okazać się połączenie dwóch lub więcej przedsiębiorców, czy to ze względu na uwarunkowania ekonomiczne, w tym podatkowe, czy chociażby ze względów marketingowych.
Natomiast dokonanie podziału spółki może służyć zarówno dywersyfikacji ryzyka gospodarczego, jak i rozstaniu się z niechcianym wspólnikiem.
Co do zasady, podziały i połączenia spółek są bardziej skomplikowane niż ich proste przekształcenia. „Poradnik” zajmuje się tymi zagadnieniami, ze szczegółowym wskazaniem zalet i wad oraz celowości konkretnych operacji.
Opracowanie to może być przydatne także pracownikom zatrudnionym u przekształcających się przedsiębiorców - z jednej strony zdobytą w ten sposób wiedzę będą mogli wykorzystać podczas wykonywania nowych zadań związanych ze zmianą formy prawnej, z drugiej - łatwiej im będzie odnaleźć się w nowej sytuacji.
Przekształcenia przedsiębiorców - zalety i wady poszczególnych form działalności
Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej to bardzo ważna decyzja. Zależy od niej możliwość rozwoju firmy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo finansowe właścicieli. Dlatego zazwyczaj przed rozpoczęciem prowadzenia działalności należy określić potrzeby w tym zakresie, biorąc pod uwagę różnorakie uwarunkowania oraz możliwości. Na przykład przy zamiarze prowadzenia działalności, przy której łatwo popaść w długi, zdecydowanie lepiej jest wybrać formę spółki kapitałowej (nawet gdyby to miała być spółka jednoosobowa), z kolei brak własnego kapitału może zmusić nas do wzięcia wspólnika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00