Data publikacji: 2004-05-18
Jak otrzymać zasiłek
Świadczenia pieniężne związane z chorobą, macierzyństwem, opieką nad dzieckiem i innymi członkami rodziny realizowane są w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Jest to system finansowany ze składek, płaconych przez osoby objęte obowiązkowym bądź dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Ma on charakter pracowniczy, gdyż wiąże się z zapewnieniem środków finansowych w razie ich nieobecności w pracy. Natomiast prawo do świadczeń pozaubezpieczeniowych opiera się na dochodzie rodziny. Mają one charakter pomocy i finansowane są z powszechnie płaconych podatków. 1 maja zasadniczo zmieniły się zasady przyznawania świadczeń rodzinnych. Nowa ustawa normuje zakres wsparcia, na jakie mogą liczyć rodziny, osoby samotnie wychowujące dzieci lub uczące się o najniższych dochodach. Nowości nie dotyczą tylko samych zainteresowanych świadczeniami, ale także ich płatników. Planowane są także zmiany w zasiłkach pracowniczych, ale projekt nowelizacji jest obecnie na etapie prac parlamentarnych.
Justyna Grodzicka
Stan prawny na 17 maja 2004 r.
Opracowanie kompleksowo prezentuje problematykę związaną z zasiłkami, obrazując powstające praktyczne problemy i niejasności wziętymi z życia przykładami. Omawia znowelizowane przepisy dotyczące osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych oraz zasady ich przyznawania. Ponadto szczegółowo wskazuje, jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać wsparcie, jak sporządzać nieodzowne dokumenty i gdzie uzyskać informacje, co ułatwi potrzebującym pełniejsze realizowanie przysługujących im praw.
Najważniejsze zmiany w systemie świadczeń i zasiłków
Od 1 maja zaczął obowiązywać nowy odmienny od poprzedniego katalog świadczeń rodzinnych. Nowości mają praktyczne znaczenie dla uprawnionych. Zamiast dotychczasowych: zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjnego i wychowawczego można się ubiegać o jeden zasiłek rodzinny i siedem dodatków. Oprócz tego przewidziano zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Zasiłek wychowawczy jest obecnie dodatkiem do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, świadczenie alimentacyjne zostało zastąpione dodatkiem z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Pojawiły się dodatki z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.