comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-12-30
Podatek dochodowy od osób fizycznych w 2004 roku
Podatki płaci każdy z nas. Oczywiście chcemy, by były one jak najniższe. To, jaki płacimy podatek, zależy w dużej mierze od tego, w jakiej wysokości uzyskujemy dochody. Ustawodawca postanowił, że skala podatkowa na 2004 r. pozostanie niezmieniona, a to oznacza tylko jedno. Jeśli uzyskamy w 2004 r. wyższe dochody niż w roku 2003, zapłacimy wyższy podatek. Oczywiście wtedy, gdy dochód będzie na tyle duży, że przeniesie nas do drugiego lub trzeciego przedziału skali podatkowej.
Aleksander Kamiński
Stan prawny na 2 stycznia 2004 r.
W rozliczeniu za 2003 r. wiele osób mogło pomniejszyć należny podatek o różnego rodzaju odliczenia. W rozliczeniu dotyczącym podatku za 2004 r. z ulg skorzystają przeważnie ci, którzy wcześniej pomyśleli o tym, by nabyć do nich prawo.
Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ograniczają się jedynie do likwidacji i tak niewielkiej już liczby ulg. W ustawie pojawiły się nowe rozwiązania dotyczące m.in. możliwości skorzystania z podatku liniowego. Zanim jednak podatnik zdecyduje się na tę formę opłacania podatku, powinien sprawdzić wszystkie za i przeciw tego rozwiązania. Czasami można bowiem stracić. Zmianom uległ też katalog dochodów zwolnionych od podatku dochodowego. Niestety, ustawodawca nie rozszerzył go. Zwolnień jest zdecydowanie mniej.
Z tego opracowania Czytelnicy dowiedzą się, co zmienia się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, z jakich ulg i odliczeń będzie można nadal korzystać, co uwzględnić w zeznaniu podatkowym, a co pominąć, a także kto skorzysta z preferencyjnych zasad opodatkowania. Nie zabraknie też danych dotyczących nowych terminów sporządzania imiennych informacji i przekazywania ich podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu - tak potrzebnych płatnikom, w tym zakładom pracy.
Zmiany w zasadach opodatkowania osób fizycznych zostały wprowadzone przez ustawę z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 202, poz. 1956). Na mocy tej regulacji do ustawy z dnia 26 listopada 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 166, poz. 1608, zwana dalej u.p.d.o.f.) dodano kilka nowych definicji, a już istniejące uległy dużym zmianom. Dotyczy to zwłaszcza definicji pozarolniczej działalności gospodarczej. Poprzednio pod pojęciem tym kryła się działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 13 (przychody z działalności wykonywanej osobiście). Teraz przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w określonych przepisach.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka