Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-03-04

Rozliczenie osób prawnych

W pierwszej części „Rocznych rozliczeń podatku w biznesie” (zob. „Poradnik” nr 1/2003) przedstawiłem zasady, na jakich rozliczenia rocznego dokonują podatnicy ryczałtu. Omówiłem sposób wypełnienia PIT-28, PIT-16A, PIT-29, PIT-26R. Drugą obok ryczałtu (dotyczy to ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej) formą opodatkowania podatników podatku dochodowego od osób fizycznych są tzw. zasady ogólne, którym poświęcona była druga część „Rocznych rozliczeń podatku w biznesie” (zob. „Poradnik” nr 5/2003). Omówiłem zasady wypełniania zeznania PIT-36 wraz z niezbędnymi załącznikami (PIT-8B, PIT-11, PIT-40).

Artur Nawrocki
Stan prawny na 27 lutego 2003 r.
Trzecia część tego cyklu dotyczy podatników podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązanych do składania zeznania CIT-8 o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu lub poniesionej straty. W odróżnieniu jednak od podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznanie takie podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych składają dwukrotnie: tzw. zeznania wstępne i ostateczne. Zeznania wstępne i ostateczne składa się oddzielnie za każdy rok podatkowy, a istotne znaczenie ma już złożenie zeznania wstępnego. Sytuacja ta ulegnie jednak wkrótce zmianie. W wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonanej przez przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. nr 141, poz. 1179), zniesiono obowiązek składania zeznania ostatecznego, ale te przepisy będą miały zastosowanie dopiero do dochodów (strat) uzyskanych od 1 stycznia 2003 r. Oznacza to, że podatnicy, których rok podatkowy zaczął się 1 stycznia 2002 r. (za który będą obecnie składali zeznanie), będą musieli złożyć dwa zeznania.
Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 7, poz. 79), podatnicy tego podatku (z pewnymi wyjątkami) zobowiązani są składać właściwym dla ich siedziby urzędom skarbowym zeznanie o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu lub poniesionej straty i wpłacić wynikający z tego zeznania należny podatek dochodowy na rachunek urzędu skarbowego. Zeznanie powinno być złożone do urzędu skarbowego do końca trzeciego miesiąca następującego po roku podatkowym, za który jest składane. W tym samym terminie podatnik obowiązany jest wpłacić na rachunek urzędu skarbowego wynikający z zeznania należny podatek dochodowy, a gdy podatnik w ciągu roku podatkowego wpłacał na poczet podatku zaliczki - różnicę między kwotą należnego podatku a kwotą wpłaconych w ciągu roku podatkowego zaliczek na poczet tego podatku. Jest to wstępne zeznanie podatkowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00