comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-01-28
ROZLICZENIE PODATNIKÓW PIT
W pierwszej części „Roczne rozliczenie podatku w biznesie” (zob. „Poradnik” nr 1/2003) przedstawione zostały zasady, na jakich rozliczenia rocznego dokonują podatnicy ryczałtu.
Artur Nawrocki
Stan prawny na 14 stycznia 2003 r.
Drugą obok ryczałtu (dotyczy to ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej) formą opodatkowania podatników podatku dochodowego od osób fizycznych są tzw. zasady ogólne. O ile bowiem w przypadku form zryczałtowanych podatek opłaca się według stałych stawek (czy to procentowych, czy kwotowych), o tyle w przypadku zasad ogólnych jest on opłacany zgodnie ze skalą podatkową, która jest tak skonstruowana, że podatek ma charakter podatku progresywnego, a więc takiego, którego stawki rosną proporcjonalnie do rosnącego dochodu. Z konstrukcji skali podatkowej wynika bowiem, że mimo iż teoretycznie zawiera ona tylko trzy „stałe” stawki podatku (obecnie: 19, 30 i 40%), faktycznie każdy z nas płaci podatek według innej, sobie tylko właściwej, stawki. Tym większej, im większy jest uzyskany przez niego w ciągu roku dochód.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowani na zasadach ogólnych mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego w ubiegłym roku dochodu do środy 30 kwietnia 2003 r. W tym samym terminie muszą także zapłacić wynikającą z zeznania różnicę podatku. Dokonują tego, składając zeznanie PIT-36.
Nieco wcześniej dla podatników tych upływają natomiast terminy, w których powinni oni przygotować formularze potrzebne do rozliczenia zatrudnianych przez nich pracowników (np. PIT-8B, PIT-11, PIT-40).
Większość podatników prowadzących własne firmy, rozliczających się na tzw. zasadach ogólnych, zobowiązana jest do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Obowiązek taki nakłada na nich przepis art. 24a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2001 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 240, poz. 2058 - dalej ustawa o p.d.o.f.). Przewiduje on, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są zobowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe. Powinny one być prowadzone zgodnie z odrębnymi przepisami w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami ustawy o p.d.o.f.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka