comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-11-19
Środki trwałe w prawie bilansowym i podatkowym
Nowe uregulowania podatkowe związane z rządowym programem „Przede wszystkim przedsiębiorczość”, zawarte w ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 1182), zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2003 r. Wyjątkiem jest przepis dotyczący nowej metody amortyzacji, który obowiązuje od 5 września 2002 r.
Ujawnienie środka trwałego
Zgodnie z brzmieniem art. 22d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składniki majątku podlegające amortyzacji należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Nowelizacja tego przepisu określa konsekwencje opóźnienia terminu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji. Należy wówczas traktować taką sytuację jako ujawnienie środka trwałego. W tym przypadku odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ujawniony środek trwały zostanie wprowadzony do ewidencji.
Wydatki na ulepszenie środków trwałych
Do końca 2002 r., zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik ma prawo do zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których cena jednostkowa nabycia nie przekracza 3500 zł, bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów. Natomiast inne wydatki, niezależnie od ich wysokości, zawsze zwiększają wartość początkową środka trwałego, jeżeli tylko nastąpi jego ulepszenie.
Nowelizacja ustaw podatkowych wprowadza zasadę, iż środki trwałe będą tylko wówczas uznawane za ulepszone, jeśli suma wydatków poniesionych na ich ulepszenie w danym roku podatkowym będzie wyższa niż 3500 zł.
Błędne ustalenia wartości początkowej
Z ustawy zostały wykreślone zasady, określone w art. 22g ust. 1-18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 16g ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczące obowiązku dokonywania korekt wartości początkowej w przypadku ustalenia przez podatnika wyższej podstawy do obliczenia odpisów amortyzacyjnych. W takiej sytuacji na podatniku ciąży obowiązek złożenia korekty deklaracji podatkowej i wpłacenia różnicy zobowiązania w podatku dochodowym wraz z należnymi odsetkami. Zaniżenie wartości początkowej środka trwałego skutkuje zaniżeniem kosztów uzyskania przychodów. Podatnik może zwrócić się do urzędu skarbowego z odpowiednim wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.
Części składowe i peryferyjne
Nowe regulacje wprowadzone do art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz do art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą sytuacji, gdy od danego środka trwałego zostanie trwale odłączona jego część składowa lub peryferyjna. W takim przypadku wartość początkową tego środka zmniejsza się od miesiąca następującego po odłączeniu o wartość „netto” (nieumorzoną) części składowej lub peryferyjnej, która została trwale odłączona. Począwszy od miesiąca następnego po odłączeniu części składowej lub peryferyjnej podatnik ma obowiązek zastosować zmniejszone odpisy amortyzacyjne.
Terminy dokonywania odpisów amortyzacyjnych
Z przepisów ustawy o rachunkowości wynika możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych:
• w równych ratach co miesiąc,
• raz na kwartał,
• jednorazowo na koniec roku podatkowego.
Obliczona suma odpisów amortyzacyjnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym składniki majątku zostały wprowadzone do ewidencji, nie może jednak przekroczyć wartości odpisów przypadających za okres od wprowadzenia środka do ewidencji do końca tego roku podatkowego.
Podwyższanie i obniżanie stawek amortyzacyjnych
Zgodnie z brzmieniem art. 22i ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mogą podwyższać podane w Wykazie stawki dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT (poddanych szybkiemu postępowi technicznemu), przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0. Podwyższenia stawek podstawowych lub ich obniżenia można dokonać począwszy od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego.
Nowelizacja tego przepisu umożliwia bowiem podwyższenie bądź obniżenie odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji. Ustawodawca wprowadził również możliwość zmniejszenia stawek amortyzacyjnych z Wykazu w dowolnej wysokości (poprzednio do 50%).
Indywidualne stawki amortyzacyjne
W artykułach 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określone zostało stosowanie indywidualnych stawek amortyzacji dla określonych grup środków trwałych. Nowe uregulowania w tym zakresie określają, że 3-letni okres amortyzacji dotyczy tylko:
• budynków wymienionych w rodzajach 103 („Budynki handlowo-usługowe”) i 109 („Inne budynki niemieszkalne”) KŚT, które są trwale związane z gruntem,
• kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3,
• domków kempingowych,
• budynków zastępczych.
Dla innych budynków okres amortyzacji będzie wynosił 10 lat. Zgodnie z treścią nowelizacji ustawy, „stare” zasady ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych zostaną utrzymane w stosunku do budynków wprowadzonych do ewidencji środków trwałych do 31 grudnia 2002 r.
Począwszy od 2003 r. podatnik ma możliwość ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej do samochodów osobowych, jeśli ustawa uznaje je za ulepszone.
Nowa metoda amortyzacji
Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość zastosowania preferencyjnej metody amortyzacji. Nowe przepisy dotyczą „fabrycznie nowych” środków trwałych zaliczonych do grup 3-6 KŚT i obowiązują od 5 września 2002 r.
Nowa metoda amortyzacji polega na tym, że podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych w pierwszym roku podatkowym, w którym określone środki zostały wprowadzone do ewidencji, w wysokości 30% ich wartości początkowej. Jeżeli wysokość tak ustalonych odpisów byłaby niższa od odpisów obliczonych zgodnie z art. 16k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wówczas podatnicy mogą dokonywać odpisów przy zastosowaniu stawki z Wykazu stawek amortyzacyjnych podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 3,0. Odpisy mogą być dokonane jednorazowo albo w równych ratach co miesiąc, ewentualnie co kwartał.
Jolanta Balcerzak, Aneta Pożarowska
Pozostało 83% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka