Data publikacji: 01.07.2018
Sposoby na auto w firmie
Od 1 stycznia 2003 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Kodeks drogowy (Dz.U. nr 98, poz. 602 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 113, poz. 984), regulujące w nowy sposób m.in. zasady rejestracji pojazdów oraz dopuszczania ich do ruchu. Od nowego roku konieczne będzie w przypadku niektórych samochodów uzyskanie świadectwa oryginalności.
Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego m.in. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Ponadto nie można już dokonywać zmian konstrukcyjnych pojazdu, które zmieniają jego rodzaj, np. nie można przebudowywać samochodu osobowego na ciężarowy. Definicję kategorii pojazdu, typu pojazdu i rodzaju nadwozia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 7 października 1999 r. w sprawie homologacji pojazdów (Dz.U. nr 91, poz. 1039 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 26, poz. 295).
Pojazd uczestniczący w ruchu powinien posiadać nadane przez producenta cechy identyfikacyjne, tzn. numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy oraz numer silnika.
Numeru identyfikacyjnego VIN nie muszą posiadać pojazdy zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 stycznia 1995 r., dla tych pojazdów wymagany jest numer nadwozia, podwozia lub ramy. Jeden z tych numerów był wpisywany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Numer indentyfikacyjny VIN składa się z 17 znaków, które określają podstawowe dane producenta i pojazdu. Stanowi on kombinację liter i cyfr charakterystycznych dla każdego pojazdu, opracowaną przez producenta, która zapewnia jednoznaczną identyfikację pojazdu.
Cechy identyfikacyjne nadaje i umieszcza producent. W niektórych przypadkach cechy identyfikacyjne nadaje starosta właściwy w sprawach rejestracji pojazdu, np. dla pojazdu:
• w którym dokonano wymiany silnika na silnik bez numeracji fabrycznej,
• odzyskanego po kradzieży, w którym cecha identyfikacyjna uległa zatarciu lub sfałszowaniu,