Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-29

Obciążenia finansowe nieruchomości

Problematyka obciążeń finansowych związanych z posiadaniem nieruchomości ma doniosłe znaczenie praktyczne zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych, a to głównie z uwagi na znaczną ich wysokość. Polskie prawo przewiduje szereg różnych podatków i opłat należnych, przede wszystkim gminom, od właścicieli, użytkowników wieczystych i innych posiadaczy nieruchomości. Niestety, system tych obciążeń nie jest do końca spójny i przejrzysty. Część z nich nie jest powszechnie znana nawet osobom zaznajomionym z obrotem nieruchomościami (np. renta planistyczna, opłata adiacencka związana z podziałem nieruchomości). Jest to częściowo skutek tego, że niektóre z nich były dotąd często w ogóle niewykorzystywane przez organy uprawnione do ich nakładania, co jednak zmienia się obecnie wskutek poszukiwania przez gminy nowych źródeł dochodów budżetowych.

Andrzej Chełchowski, Wojciech Langowski,
Kancelaria Miller, Canfield, Paddock and Stone
Katarzyna Langowska
Stan prawny na 3 października 2002 r.
W niniejszym wydaniu „Poradnika” omówiona została m.in. instytucja opłat za wyłączenie nieruchomości z produkcji rolnej i leśnej, która ma praktyczne znaczenie dla inwestycji budowlanych. Nieruchomości położone na przedmieściach dużych aglomeracji, gdzie lokuje się wiele przedsiębiorstw, mają z reguły charakter rolny, w związku z czym ich zagospodarowanie na inne cele wiąże się z koniecznością uiszczania z tego tytułu opłat za wyłączenie ich z produkcji rolnej. Opłaty te są rozłożone na okres dziesięcioletni, a obowiązek ich uiszczania obciąża każdego kolejnego właściciela. Większość nieruchomości wyłączonych z produkcji rolnej w okresie ożywionej działalności inwestycyjnej w latach 90. jest więc wciąż obciążona tą opłatą. W opracowaniu pominięte zostały natomiast zagadnienia podatkowe związane z obrotem nieruchomościami, tj. przenoszeniem ich własności, wydzierżawianiem itp.
Uwagi ogólne
Podatek od nieruchomości został uregulowany w rozdziale 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 - zwana dalej u.p.o.l.). Ponadto w sprawach nieuregulowanych we wspomnianej ustawie stosuje się przepisy ogólne dotyczące zobowiązań podatkowych i postępowania podatkowego zawarte w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 153, poz. 1271 - zwanej dalej o.p.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00