Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-09-10

OBRONA PRZED OBROŃCĄ

PYTANIE
W jaki sposób i czy w ogóle strona procesowa może skontrolować żądane koszty zastępstwa procesowego? Jak obronić się przed nadmiernymi żądaniami adwokatów i radców prawnych? - Jacek Z. z Ostrowa Wielkopolskiego.
ODPOWIEDŹ
Wysokość opłat za czynności adwokackie i radców prawnych określa umowa zawarta z klientem, natomiast wysokość minimalnych stawek podają przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. I tam trzeba szukać podpowiedzi, ile warto zapłacić zastępcy procesowemu za prowadzenie określonej sprawy, żeby nie przepłacić.
WYJAŚNIENIE
Trudno mówić o możliwości obrony przed adwokatami czy radcami prawnymi. Chodzi raczej o znalezienie sposobu na zapłacenie jak najniższej stawki. Wiadomo bowiem, że zastępcę procesowego łączy ze swoim klientem umowa i jeśli przyjmujemy zaproponowane przez adwokata stawki, to tym samym akceptujemy ten stan rzeczy. Nie musimy jednak tego robić, możemy bowiem poszukać innego adwokata lub radcy prawnego, który za poprowadzenie tej samej sprawy zażąda znacznie mniej. Od naszej operatywności zależy zatem w dużej mierze to, ile będziemy musieli zapłacić.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00