comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Weryfikacja świadczeń rodzinnych
Rozpoczęła się akcja weryfikacji uprawnień do zasiłków rodzinnych i wychowawczych na nowy okres zasiłkowy trwający od 1 czerwca br. do 31 maja 2003 r. Zasady przyznawania zasiłków, a zwłaszcza dokumentowania uprawnień do nich uległy znacznym zmianom, które nie ominęły także kolejnego ze świadczeń wypłacanych z budżetu państwa, a mianowicie zasiłku pielęgnacyjnego. Ponieważ znajomość zasad przyznawania zasiłków jest niezbędna zarówno pracodawcom biorącym udział w akcji weryfikowania uprawnień do wspomnianych zasiłków, jak i osobom występującym o ich przyznanie, warto poświęcić im nieco uwagi.
Bogdan Majkowski
Stan prawny na 24 maja 2002 r.
Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady przyznawania omawianych świadczeń jest ustawa z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 102, poz. 651 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 154, poz. 1791) - zwana dalej ustawą zasiłkową. Ostatnia jej nowelizacja przeprowadzona ustawą z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 154, poz. 1791) wprowadziła szereg nowości w tym zakresie.
Uprawnieni do wypłaty zasiłków
W myśl art. 20 ustawy zasiłkowej uprawnienia do zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych ustalają oraz świadczenia te wypłacają:
• pracodawcy zatrudniający co najmniej 5 pracowników - swoim pracownikom w czasie trwania ich zatrudnienia, a po rozwiązaniu stosunku pracy - za miesiące kalendarzowe, w których pracodawca wypłacił zasiłek z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
• jednostki organizacyjne podległe ministrowi obrony narodowej, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, szefowi Urzędu Ochrony Państwa oraz ministrowi właściwemu do spraw sprawiedliwości - żołnierzom lub funkcjonariuszom podległych im służb,
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka