comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-05-07
Jak zmniejszyć koszty pracy?
Podstawową formą nawiązania stosunku pracy jest umowa o pracę regulowana przepisami działu drugiego kodeksu pracy. Zapewnia ona ochronę i najwięcej uprawnień pracowniczych przewidzianych w kodeksie pracy. Nie można tego powiedzieć, niestety, o umowach regulowanych przepisami kodeksu cywilnego. Mowa oczywiście o umowie zlecenia i o dzieło. Znajdują one najszersze zastosowanie jako podstawa świadczenia pracy dla pracodawców dążących do zmniejszenia kosztów pracy. Niestety, nie zapewniają osobom świadczącym pracę na rzecz innego podmiotu zbyt dużych uprawnień.
Umowa zlecenia
Stosownie do treści art. 734 § 1 k.c., przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Przedmiotem umowy zlecenia jest więc zobowiązanie się zleceniobiorcy do dokonania określonej czynności prawnej dla zleceniodawcy. Przepisy dotyczące zlecenia - w myśl art. 750 k.c. - coraz częściej stosuje się również do umów o świadczenie usług. Na podstawie tych umów „zatrudnia się” pracowników już nie tylko w biurach podróży, agencjach reklamowych, kancelariach adwokackich i notarialnych, prywatnych zakładach leczniczych, ale nawet jako alternatywa dotychczasowej umowy o pracę we wszelkiego rodzaju firmach.
W praktyce nie jest łatwo rozróżnić konkretną umowę zlecenia i umowę o pracę. O ile bowiem pomiędzy tą ostatnią a umową o dzieło istnieją znaczne rozbieżności, o tyle pomiędzy umową o pracę a umową zlecenia trudno zauważyć od razu te rozbieżności. Dlatego też zawsze trzeba badać konkretną sytuację życiową, w której ta umowa jest stosowana.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right