comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-03-05
Kontrola ZUS - vademecum dla pracodawcy
Za naruszenie przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych wobec nierzetelnych płatników składek mogą być zastosowane przez ZUS następujące sankcje:
• odsetki za zwłokę,
• dodatkowa opłata do 100% należnych składek,
• kara grzywny do 5000 zł,
• przymusowa egzekucja administracyjna i sądowa,
• wnioskowanie o ogłoszenie upadłości płatnika,
• zabezpieczenie na majątku dłużnika,
• złożenie wniosku o niewydanie lub unieważnienie paszportu,
• wykluczenie z postępowania o zamówienia publiczne,
• odpowiedzialność wynikająca z przepisów kodeksu karnego.
Odsetki za zwłokę
Zgodnie z art. 23 ustawy o s.u.s., od nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenia społeczne należne są od płatnika odsetki za zwłokę obliczane na zasadach i w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej. Te same zasady obowiązują w stosunku do składek na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i FGŚP (art. 32 ustawy o s.u.s.).
W myśl art. 53 § 3 oraz art. 55 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, płatnik jest zobowiązany sam naliczyć odsetki za zwłokę oraz wpłacić je wraz z kwotą należności głównej (czyli kwotą należności z tytułu składek) bez wezwania organu rentowego. Pracodawcy popełniają często błąd, oczekując na decyzję ZUS, licząc, że w dokumencie tym będzie podana kwota należnych odsetek. W ten sposób niepotrzebnie zwiększają swoją zaległość.
Odsetki należy naliczać oddzielnie od nieterminowych wpłat składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP i FGŚP.
Odsetki za zwłokę nalicza się osobno od nieopłaconych zaległości dotyczących poszczególnych miesięcy. Zgodnie z § 10 i 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 40, poz. 463), odsetki za zwłokę oblicza się za okres od następnego dnia po upływie ustalonego terminu płatności do dnia wpłacenia gotówki w placówce pocztowej lub w banku albo do dnia obciążenia rachunku bankowego płatnika kwotą składki. Nie jest więc w tym przypadku istotne, kiedy dana kwota wpłynie na rachunek ZUS.
Pozostało 95% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka