comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-01-29
Metody na podatki - odliczenia i ulgi podatkowe
Początek nowego roku podatkowego to czas, kiedy rozpoczyna się podsumowywanie minionego okresu rozliczeniowego. Co prawda większość podatników podatku dochodowego od osób fizycznych składa swoje roczne zeznania podatkowe dopiero w kwietniu, jednak te osoby, które dokonują dużych odliczeń od dochodu oraz od podatku, nie powinny zwlekać z tym do ostatniej chwili. Im bowiem wcześniej złożą swoje zeznanie, tym wcześniej uzyskają zwrot nadpłaconego podatku.
Artur Szymiczek
Stan prawny na 5 lutego 2002 r.
Rok 2001 jest ostatnim rokiem obowiązywania wielu odliczeń podatkowych - z tytułu ulgi na odpłatne leczenie, dużej ulgi mieszkaniowej, ulgi na zakup działki budowlanej, ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. W rozliczeniu za 2002 r. możliwość odliczania od dochodu i od podatku wydatków mieszkaniowych będą miały wyłącznie te osoby, które kontynuują inwestycje rozpoczęte w latach wcześniejszych. Ci, którzy nie skorzystali z przysługujących dotąd odliczeń mieszkaniowych, będą mieli prawo odliczenia od swego dochodu wydatków poniesionych na spłatę kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe. O tym, jak korzystać z nowych i starych ulg podatkowych, by skutecznie zmniejszyć wysokość swego obciążenia podatkowego, przeczytają Czytelnicy w niniejszym opracowaniu. W pierwszej kolejności omawiamy te odliczenia i ulgi, które obowiązują w 2001 r. - o zmianach stanu prawnego w tym zakresie sygnalizujemy w odrębnych podrozdziałach. Ułatwi to prawidłowe wypełnienie zeznania rocznego za 2001 r.
Katalog wydatków, o które możemy obniżyć swój dochód przed opodatkowaniem, zawiera art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, od dochodu za 2001 r. można odliczyć:
• składki na ubezpieczenia społeczne,
• składki na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika jest obowiązkowa, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (odliczenie to przysługuje osobom objętym obowiązkiem zrzeszania w organizacjach zawodowych - np. lekarzom, pielęgniarkom, aptekarzom, adwokatom),
Pozostało 95% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka