comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
Usługi księgowe tylko z licencją ministra
Organizację i tryb działania Komisji Egzaminacyjnej powołanej do sprawdzenia kwalifikacji, których spełnienie przez osoby fizyczne uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, organizację i tryb działania Komisji Egzaminacyjnej powołanej do sprawdzenia tych kwalifikacji, wzór świadectwa stwierdzającego te kwalifikacje i wymagania oraz wysokość opłaty egzaminacyjnej określa obecnie rozporządzenie z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
W myśl § 5 rozporządzenia, do egzaminu mogą przystąpić osoby, które posiadają co najmniej średnie wykształcenie oraz 2-letnią udokumentowaną praktykę w księgowości. Przy czym nie jest wymagane, aby wspomniane wykształcenie średnie miało charakter wykształcenia kierunkowego (np. rachunkowość czy ekonomia). Wystarczy zatem ukończenie jakiejkolwiek szkoły średniej pozytywnie zdanym egzaminem maturalnym (samo ukończenie szkoły średniej oznacza, że dana osoba ma wykształcenie niepełne średnie).
Jeżeli natomiast chodzi o wymóg praktyki w księgowości, to zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami jest on spełniony, jeżeli przedmiotem wykonywanych czynności, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, było prowadzenie ksiąg rachunkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pod uwagę nie będzie zatem brana praca za granicą, ale już praca w zagranicznej firmie, jeśli tylko odbywała się w Polsce - tak). Przepisy precyzują też, że za prowadzenie ksiąg rachunkowych uważa się wykonywanie samodzielnie co najmniej jednej z czynności związanych z prowadzeniem ksiąg. Przy czym, jak stanowi § 5 ust. 3 rozporządzenia, chodzi tu w szczególności o czynności polegające na:
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right