comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-01-15
Podatek dochodowy od osób prawnych w 2002 roku
Począwszy od ub.r. w wyniku nowelizacji ustawodawca rozszerzył katalog przychodów o środki na rachunkach bankowych, nie zadysponowanych przez posiadaczy rachunków (art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy).
W związku z wprowadzonymi zmianami w obowiązującym stanie prawnym do otrzymanych przychodów zalicza się środki pozostające na rachunkach bankowych z tytułu wkładów oszczędnościowych, z umów przekazu, akredytywy, papierów wartościowych, gwarancji, akcji lub udziałów, z weksli oraz z czeków, które w dacie umorzenia lub przedawnienia stanowią w bankach przysporzenie majątkowe.
Obecnie przychodem w rozumieniu podatkowym pozostają także:
• dla zarządców przedsiębiorstw państwowych - wynagrodzenie z tytułu realizacji umowy o zarządzanie, w tym prawo do udziału w zysku przedsiębiorstwa (art. 12 ust. l pkt 4b ustawy),
• wartość zwróconych wierzytelności wynikających z umowy leasingu, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 17h (nowo dodany pkt 4c w ust. l art. 12 ustawy, obowiązujący od 1 października 2001 r.).
Wkład niepieniężny w spółce
Uregulowania dotyczące spółek handlowych, które począwszy od 1 stycznia 2001 r. pozostają unormowane w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 102, poz. 1117), obok możliwości wniesienia na pokrycie kapitału wkładu pieniężnego, przewidują także wniesienie wkładu niepieniężnego, rzeczowego, czyli tzw. aportu.
Przyjmuje się, iż aportem może być każde dobro materialne lub rzecz, mające wymierną wartość bilansową zgodnie z przepisami o rachunkowości oraz mogące być przedmiotem egzekucji, które mogą być przekazane lub ustanowione na rzecz spółki. Do przedmiotu aportu zalicza się m.in.:
• rzeczy trwałego użytku potrzebne spółce do działalności,
• nieruchomości,
• użytkowanie wieczyste,
• ograniczone prawa rzeczowe,
• informacje i doświadczenia o charakterze technicznym do wykorzystania w procesie produkcji (know-how),
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu