comment
Artykuł
Data publikacji: 2001-12-25
Prawo pracy i ubezpieczenia społeczne 2002 - praktyczne kompendium zmian
Pierwsza grupa zmian wprowadzonych do ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 130, poz. 1452; zwana dalej ustawą o s.u.s.) obowiązuje od stycznia 2001 r.
Zakłady pracy chronionej i zakłady aktywności zawodowej oraz przedsiębiorcy Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Zakład dla Niewidomych w Laskach nie opłacają składek na Fundusz Pracy tylko za zatrudnionych pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (art. 54 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu).
Od stycznia 2001 r. wymienione zakłady pracy opłacają te składki tylko od przychodów pracowników pełnosprawnych lub tylko o nieznacznym stopniu niepełnosprawności.
Natomiast od 17 lutego 2001 r. nałożono na płatników składek kilka nowych obowiązków. Są to następujące zadania:
• płatnicy składek kierujący polskich pracowników do pracy lub służby w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych misjach specjalnych za granicą zobowiązani są zgłaszać ich do ubezpieczeń społecznych w Polsce nie później niż w terminie rozliczania i opłacania składek za miesiąc, w którym powstał ich obowiązek ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 5a ustawy o s.u.s.); natomiast zgłoszenie wyrejestrowania tych pracowników płatnik składek powinien dokonać w terminie 30 dni od dnia ustania stosunku pracy (art. 36 ust. 12 ustawy o s.u.s.),
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka