Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2001-12-04

Umowy sprzedaży i dostawy towarów w obrocie gospodarczym

Umowa sprzedaży należy do najczęściej występujących w obrocie gospodarczym. Równie często spotykana jest umowa dostawy, chociażby przy okazji dostawy towarów zakupionych przez jednego przedsiębiorcę od drugiego.

Artur Jezierski, Artur Szymiczek
Stan prawny na 11 grudnia 2001 r.
Dla prawidłowego wykonania umowy sprzedaży podstawowe znaczenie ma wywiązanie się przez sprzedawcę ze zobowiązania wymagającego m.in. dostarczenia przez niego przedmiotu sprzedaży cechującego się należytą jakością. Stąd wielkie znaczenie praktyczne ma odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi i gwarancji jakości za wady przedmiotu sprzedaży. Równie istotne są zagadnienia dotyczące konieczności zapłaty podatku od transakcji sprzedaży.
O tym, ile trzeba zapłacić, na kim ten obowiązek spoczywa, a także w jakim terminie należy go wykonać, Czytelnik dowie się z niniejszego opracowania. Będzie mógł też zapoznać się ze szczególnymi rodzajami sprzedaży. Wynika to stąd, że umowa sprzedaży wykazuje bardzo dużą różnorodność w obrocie gospodarczym. Jej szczególnymi rodzajami, znajdującymi szerokie zastosowanie w praktyce, są zarówno znajdujące uregulowanie w kodeksie cywilnym umowy sprzedaży na raty i na próbę, jak i nieuregulowane w jego przepisach - sprzedaż premiowa czy wysyłkowa (na podstawie katalogu).
Opracowanie zostało wzbogacone licznymi przykładami, wzorami umów, a także wyborem ciekawych orzeczeń Sądu Najwyższego dotyczących omawianych zagadnień, co powinno ułatwić Czytelnikom swobodne rozwiązywanie pojawiających się w codziennym życiu wątpliwości.
Pojęcie
Treść umowy sprzedaży określa art. 535 k.c. Z przepisu tego wynika, że umowa sprzedaży polega na tym, że sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Widać więc wyraźnie, że sprzedaż jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną.
W przypadku umowy sprzedaży mamy do czynienia z kilkoma elementami przedmiotowo istotnymi. Pierwszym jest zobowiązanie jednej strony (sprzedawcy) do przeniesienia na drugą (kupującego) własności rzeczy oraz jej wydania. Przedmiotem sprzedaży może być rzecz (nie tylko istniejąca, ale również przyszła), przynależność, pożytek naturalny lub cywilny, suma pieniężna, przedsiębiorstwo (zespół składników materialnych i niematerialnych), a także zorganizowana część mienia przedsiębiorstwa (np. zakład), energie oraz gospodarstwo rolne.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00