Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-27

Sposoby rozwiązywania umów o pracę

Umowy o pracę nie można jednak wypowiedzieć każdemu pracownikowi. Kodeks pracy wskazuje bowiem osoby, które są szczególnie chronione przed wypowiedzeniem stosunku pracy. Należą do nich m.in.:
• pracownicy, którym brakuje nie więcej niż dwa lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pod warunkiem że okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.),
• pracownice w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 k.p.),
• pracownicy przebywający na urlopie lub nieobecni w pracy z powodu innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania z nimi umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 k.p.).
Pracownicy w wieku przedemerytalnym
Określając wiek emerytalny należy stosować art. 24 i 27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 r. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 115, poz. 1229).
Szczególna ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy dotyczy tylko tych osób, które osiągnęły wiek umożliwiający uzyskanie uprawnień emerytalnych w normalnym trybie. Nie obejmuje więc tych, którzy mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Takie osoby nie są chronione przed wypowiedzeniem umowy o pracę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00