comment
Artykuł
Data publikacji: 2001-10-16
Ochrona pracy
Kodeks pracy stanowi, iż pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Taki zapis jest zgodny z normami międzynarodowymi, m.in. z art. 23 ust. 3 Deklaracji Praw Człowieka, z którego wynika, że każdy pracujący ma prawo do słusznego i zadowalającego wynagrodzenia zapewniającego jemu i jego rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej, uzupełnianego w razie potrzeby innymi środkami pomocy społecznej.
Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem, pojęcie godziwego wynagrodzenia obejmuje nie tylko wynagrodzenie w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz także i inne świadczenia związane z pracą oraz świadczenia socjalne, jak również dodatki rodzinne i mieszkaniowe, szkoleniowe, kulturalne, świadczenia z pomocy społecznej oraz ulgi podatkowe i dystrybucję dochodów.
PRZYKŁAD
Czy byłemu pracownikowi przysługuje podwyżka wynagrodzenia za okres zatrudnienia, mimo że w chwili wydania i obowiązywania z datą wsteczną aktu prawnego podwyższającego wynagrodzenie pracownik ten nie był już pracownikiem danego zakładu pracy?
Kodeks pracy nie reguluje w sposób odrębny problematyki działania przepisów prawa wstecz. Z tych też względów odpowiednie zastosowanie znajdą tutaj przepisy kodeksu cywilnego, które stanowią, iż prawo nie działa wstecz. Od tej naczelnej zasady istnieją jednak wyjątki, m.in. sam akt prawny może wskazywać wcześniejszą datę jego obowiązywania niż data jego wejścia w życie. Tak więc sama okoliczność, że akt prawny został wydany po rozwiązaniu umowy o pracę nie może mieć decydującego znaczenia. Akt prawny, podwyższający z mocą wsteczną stawki osobistego zaszeregowania pracownika, ma zatem zastosowanie również do pracownika, który w dacie jego wydania nie był już zatrudniony, za okres jego pracy objęty podwyżką.
Podstawa prawna:
• Artykuł 300 k.p. w związku z art. 3 k.c.
Zakres prawnej ochrony wynagrodzenia za pracę
Termin „ochrona wynagrodzenia za pracę” jest terminem techniczno-prawnym i stanowi pewnego rodzaju zbitkę pojęciową obejmującą swoim znaczeniem szereg instytucji prawa pracy gwarantujących i zabezpieczających prawo pracownika do wynagrodzenia za pracę oraz prawidłową realizację tego prawa. Na prawną ochronę wynagrodzenia za pracę składają się przepisy określające:
Pozostało 94% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right