Artykuł
Szkoda w powierzonym mieniu a odpowiedzialność pracownika
Rodzaje odpowiedzialności pracownika
W zależności od rodzaju winy oraz tego, czy mienie zostało powierzone pracownikowi z obowiązkiem wyliczenia, zasady odpowiedzialności za szkodę kształtują się odmiennie. Możemy więc wyróżnić następujące rodzaje odpowiedzialności pracownika:
1) odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy w mieniu, które nie zostało powierzone pracownikowi z obowiązkiem wyliczenia, w tym:
l
odpowiedzialność za szkodę z winy nieumyślnej,l
odpowiedzialność za szkodę z winy umyślnej,2) odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy w mieniu powierzonym:
l
indywidualnie pracownikowi,l
wspólna odpowiedzialność materialna pracowników.Ponadto istotnym zagadnieniem, wymagającym wzmianki, jest odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez pracownika osobom trzecim, przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych.
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną w mieniu niepowierzonym z winy nieumyślnej
Najczęściej przyczyną powstania szkody w majątku pracodawcy jest wina nieumyślna pracownika. Oznacza to, że pracownik nie kieruje się zamiarem powstania szkody, lecz jest ona wynikiem jego niedbalstwa lub lekkomyślności (przykład 3).
Zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 115 k.p., pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania i zaniechania, z którego wynikła szkoda. Ponadto istnieje górna granica odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika. Z art. 119 k.p. wynika, że maksymalna wysokość odszkodowania nie może przekroczyć trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right